Dobry prognostyk przed finałami. Mirosław najszybsza w eliminacjach

Akt. 10/08/2023, 21:31 GMT+2

Aleksandra Mirosław wygrała eliminacje mistrzostw świata we wspinaczce na czas w Bernie. W czwartkowych finałach wystąpią łącznie cztery reprezentantki Polski. Transmisja w Eurosporcie 1 oraz w Eurosporcie Extra w Playerze.

Znowu to zrobiła! Zobacz triumf Aleksandry Mirosław w Salt Lake City

W porannych eliminacjach wzięło udział łącznie 58 zawodniczek (zaliczano najszybszy czas z dwóch biegów), a 16 najlepszych zapewniło sobie udział w 1/8 finału.

Mirosław bezkonkurencyjna, Polacy odpadli

Mirosław, rekordzistka świata (6,25 s), dwukrotna mistrzyni globu i Europy w tej specjalności, osiągnęła czas 6,40 - najszybszy z całej stawki. Druga była Desak Made Rita Kusuma Dewi z Indonezji (6,75), a trzecia Aleksandra Kałucka (6,78), która w drugiej próbie zaliczyła upadek.
Piąte miejsce w eliminacjach zajęła Natalia Kałucka (6,98), która broni w Bernie tytułu w tej konkurencji, a siódme Patrycja Chudziak (7,04). Z Polek do czołowej "16" nie awansowała jedynie sklasyfikowana na 23. pozycji Anna Brożek (7,77).
W rywalizacji panów w eliminacjach odpadli Marcin Dzieński, który zajął 24. miejsce, a Hubert Przytuła był 55.
Dzieński, który w czerwcu wywalczył brązowy medal Igrzysk Europejskich w tej konkurencji, źle spisał się w pierwszej próbie, uzyskując czas 6,70. Znacząco poprawił się co prawda w drugim podejściu, jednak 5,51 nie wystarczyło do awansu do czołowej "16". Przytuła, który za pierwszym razem uzyskał rezultat 7,25, również poprawił się w drugiej próbie, kończąc eliminacje czasem 6,18.
Eliminacje wygrał rekordzista świata (4,90) Veddriq Leonardo z Indonezji czasem 5,10.

Aleksandra Mirosław w akcji

O olimpijskie bilety

W czwartkowych finałach rywalizacja toczyć się będzie nie tylko o medale MŚ, ale również kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Bezpośredni bilet do Paryża zdobędą dwie najlepsze zawodniczki i dwaj najlepsi zawodnicy.
Pozostali także mają o co walczyć, bo każde miejsce w czołowej 32 premiowane jest, ze względu na rangę zawodów, podwójną zdobyczą punktową liczoną do rankingu światowego. A z kolei pozycja wśród 32 najlepszych w tym zestawieniu gwarantuje udział w kolejnych kwalifikacjach, wiosną przyszłego roku.
Finały mistrzostw świata we wspinaczce na czas w Bernie w czwartek o godzinie 20. Transmisja w Eurosporcie 1 oraz w Eurosporcie Extra w Playerze. Początek o godz. 19.55.