Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Adam Bielecki uratował wspinacza. Jaki jest stan zdrowia Anuraga Maloo? - himalaizm

Eurosport
📝Eurosport

Akt. 25/04/2023, 14:47 GMT+2

Anurag Maloo z Indii, którego ze szczeliny wyciągnęli Adam Bielecki i Mariusz Hatala, wciąż przebywa w szpitalu. Pojawiły się najnowsze doniesienia o stanie zdrowia poszkodowanego. Nie napawają one optymizmem.

Adam Bielecki: szanse są bardzo małe

Maloo 16 kwietnia zdobył szczyt Annapurny w Himalajach, a dzień później zaczął z niego schodzić. Wtedy zdarzył się wypadek i wpadł do szczeliny.
- Chociaż próbowaliśmy mu pomóc i krzyczeć na niego w nadziei na odpowiedź, nie było to łatwe, a on nawet nie był widoczny – relacjonował dramat brazylijski wspinacz Moses.
Himalaistę z Indii odnaleziono dopiero po trzech dobach. Był nieprzytomny i w bardzo złym stanie. Akcja jego wydobywania trwała cztery godziny. Główną rolę odegrał w niej Bielecki, który zjechał do szczeliny na głębokość ponad 50 metrów. Pomagał mu Hatala, ratownik medyczny, z którym planowali wytyczyć nową drogę na Annapurnie.

Trzygodzinna reanimacja

Bielecki najpierw dojrzał Maloo z helikoptera, a potem był głównym uczestnikiem akcji ratunkowej.
- Założyliśmy dwa stanowiska na brzegu szczeliny brzeżnej, czyli takiej, która tworzy się pomiędzy lodowcem a ścianą. Z jednego ze stanowisk wjechałem w głąb szczeliny. Była olbrzymia, można powiedzieć wielopiętrowa. Dopiero po około godzinie znalazłem tego wspinacza. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, ale też wielkiej radości i ekscytacji okazało się, że zdradza oznaki funkcji życiowych. Oddychał, źrenice reagowały na światło, kilka razy jęknął i się poruszył - opowiadał Blelecki.
picture

Anurag Maloo

Foto: Eurosport

Jak poinformował jeden z członków rodziny rannego, wspinacz z Indii był reanimowany przez trzy godziny. Po przywróceniu funkcji życiowych został przewieziony do szpitala.
- Ożywienie kogoś po trzech godzinach jest samo w sobie cudem i byliśmy pełni emocji. Chociaż jego funkcje życiowe się ustabilizowały, w tej chwili nie można wiele powiedzieć, ponieważ jego stan zdrowia jest nadal krytyczny - powiedział w rozmowie z "The Himalayan Times" dr Asima Subedi ze szpitala w Pokharze w Nepalu.
Maloo miał w planie zdobycie wszystkich 14 szczytów powyżej ośmiu tysięcy metrów i siedmiu najwyższych punktów na wszystkich siedmiu kontynentach.
Annapurna to dziesiąty co do wysokości szczyt świata (8091 m). Posiada trzy wierzchołki. Został zdobyty po raz pierwszy 3 czerwca 1950 roku przez Maurice'a Herzoga oraz Louisa Lachenala, co czyni go pierwszą górą powyżej ośmiu tysięcy metrów, na której stanął człowiek. Zimowego wejścia jako pierwsi dokonali 3 lutego 1987 roku polscy himalaiści Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka.
dołącz do Ponad 3 miliony użytkowników w aplikacji
Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami, wynikami i sportem na żywo
Pobierz
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama