Igrzyska olimpijskie Paryż 2024. Martyna Radosz i Katarzyna Wełna z kwalifikacją olimpijską w wioślarstwie

28/04/2024, 16:41 GMT+2

Startujące w dwójce podwójnej wagi lekkiej Martyna Radosz i Katarzyna Wełna wygrały finałowy wyścig europejskich kwalifikacji olimpijskich w Szegedzie. Tym samym Biało-Czerwone zapewniły sobie prawo startu w tegorocznych igrzyskach w Paryżu.

Ogień olimpijski dotarł do Stadionu Panateńskiego

Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 oglądaj w Eurosporcie i serwisie Max
To druga polska osada, która jest pewna występu na przełomie lipca i sierpnia w Vaires-sur-Marne, 20 km na wschód od stolicy Francji. Pierwszą kwalifikację wywalczyła w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Belgradzie czwórka podwójna w składzie: Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski.

skomplikowane zasady awansów

W regatach na Węgrzech, gdzie walczono tylko o przepustki olimpijskie w dwójkach podwójnych wagi lekkiej oraz w jedynkach, mogły startować wyłącznie kraje, które w Serbii zdobyły nie więcej niż jedną kwalifikację.
W jedynkach awans uzyskiwało po troje najlepszych wioślarzy, w dwójkach podwójnych wagi lekkiej - po dwie osady, przy czym na igrzyska mogły awansować co najwyżej dwie z czterech startujących ekip danej federacji i to tylko w przypadku, gdy obie odniosły zwycięstwa (to ostatnie ograniczenie dotyczy państw takich jak Polska, które uzyskały jedną kwalifikację w MŚ).
W przypadku Biało-Czerwonych te warunki okazały się bez znaczenia, bo w finałowym wyścigu dwójek podwójnych mężczyzn Jerzy Kowalski i Daniel Gałęza zajęli trzecie miejsce - za Ukraińcami i Belgami, natomiast skiffistka Weronika Kalinowska była piąta.
Już wcześniej szansę uzyskania kwalifikacji stracił Piotr Płomiński, który w sobotę zajął piąte miejsce w finale B (11. w zawodach).
Kolejną szansą na wywalczenie prawa startu w Paryżu będą finałowe interkontynentalne regaty kwalifikacyjne, które odbędą się w dniach 19-21 maja w Lucernie. Każdy kraj będzie mógł w nich wystawić po jednej łodzi w każdej konkurencji, w której jeszcze nie uzyskał awansu. Do zgarnięcia będą po dwie przepustki.