Polak wicemistrzem świata. Znakomity prognostyk przed Paryżem

Akt. 03/02/2024, 16:54 GMT+1

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczył srebrny medal mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil. Na Lanzarote lepszy od Polaka był jedynie Włoch Nicolo Renna, a brąz trafił w ręce broniącego tytułu Holendra Luuca Van Opzeelanda.

Tokio. Żeglarstwo: radość Polek ze srebrnego medalu w klasie 470

Tarnowski awansował do wyścigów medalowych z ósmego miejsca w klasyfikacji generalnej.
W ćwierćfinale był drugi, za Australijczykiem Grae Morrisem, a w półfinale wyprzedził go tylko ubiegłoroczny mistrz Europy oraz srebrny medalista czempionatu Starego Kontynentu z 2022 roku, czyli Renna.
W finale na ten duet czekał ubiegłoroczny triumfator MŚ Van Opzeeland, ale Holender przegrał zdecydowanie z Włochem, a także minimalnie z Polakiem.
To kolejny sukces Tarnowskiego, choć poprzednie medale - złoto ME na Sycylii w 2015 oraz brąz ME w Finlandii w 2016 roku - zdobył w poprzedniej olimpijskiej klasie RS:X.

Paweł Tarnowski zdobył srebro MŚ w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil (źródło: PZŻ)

Polka w dziesiątce

Wśród kobiet pierwsza była triumfatorka regat przedolimpijskich oraz aktualna wicemistrzyni Europy Sharon Kantor.
Reprezentantka Izraela wyprzedziła brązową medalistkę ubiegłorocznych MŚ i igrzysk olimpijskich Brytyjkę Emmę Wilson oraz swoją rodaczkę, w przeszłości będącą wicemistrzynią świata, Katy Spychakov.
Siódmą lokatę zajęła Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia), która w poprzednim czempionacie globu była 19.
W Hiszpanii rywalizowało 212 żeglarzy z 43 państw, w tym 13 Biało-Czerwonych.
Wyniki Tarnowskiego oraz Dziarnowskiej są dobrym prognostykiem przed startem tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Te odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia.