Sześć operacji kolana, niedoleczona kontuzja kostki. Wciąż wierzy w olimpijski medal w Pekinie
Kwiatkowski pokonał Nowaczyka w ćwierćfinale giganta...
Video: Eurosport Kwiatkowski pokonał Nowaczyka w ćwierćfinale giganta...Oskar Kwiatkowski pokonał Michała Nowaczyka w ćwierćfinale giganta równoległego w Pucharze Świata. Zobacz ten przejazd. Puchar Świata w snowboardzie na żywo w Eurosporcie i Eurosport Playerze.zobacz więcej wideo »Pierwszy skok McMorrisa w zawodach Big Air w MŚ w snowboardzie
Video: Eurosport Pierwszy skok McMorrisa w zawodach Big Air w MŚ w snowboardzieZobacz pierwszy skok Marka McMorrisa, którym rozpoczął walkę o złoty medal mistrzostw świata w snowboardzie w zawodach Big Air.zobacz więcej wideo »McMorris mistrzem świata w Big Air w snowboardzie
Video: Eurosport McMorris mistrzem świata w Big Air w snowboardzieMark McMorris wygrał zawody Big Air w mistrzostwach świata w snowboardzie. Zobacz ostatni skok Kanadyjczyka.zobacz więcej wideo »Blouin mistrzynią świata w Big Air w snowboardzie
Video: Eurosport Blouin mistrzynią świata w Big Air w snowboardzieLaurie Blouin wywalczyła złoty medal w zawodach Big Air w mistrzostwach świata w snowboardzie. Zobacz ostatni skok Kanadyjki.zobacz więcej wideo »
Australijski snowboardzista Jarryd Hughes, który w Pjongczangu zdobył srebrny medal w snowcrossie, marzy o powiększeniu medalowego dorobku podczas przyszłorocznych igrzysk w Pekinie. Nie zniechęca go fakt, że ma już za sobą sześć operacji kolana i najprawdopodobniej nie zdoła wyleczyć niedawnej kontuzji kostki.
- W której dobrej historii nie ma odrobiny przeciwności losu? Urazy są częścią sportu, tak już jest. Zamierzam się upewnić, że na starcie igrzysk nie będę miał wymówek - powiedział snowboardzista, cytowany przez Agencję Reutera.
Hughes ostatniemu zabiegowi musiał się poddać w okresie australijskiej zimy (czerwiec-sierpień), po groźnym upadku podczas treningu. W jego wyniku uszkodził lewą kostkę i jest mało prawdopodobne, aby wyleczył ją w pełni na czas. Najprawdopodobniej będzie musiał więc regularnie wspomagać się środkami przeciwbólowymi.
Australijczyk przyznał, że miał przy tym wszystkim nieco szczęścia, że zdążył poddać się zabiegowi w danym momencie. Ze względu na pandemię COVID-19 w połowie roku w Sydney wstrzymano operacje, które nie były niezbędne, by w szpitalach nie brakowało łóżek dla spodziewanej wzrastającej liczby pacjentów. Gdyby snowboardzista wówczas nie zdążył z zabiegiem, musiałby czekać do zakończenia kolejnego lockdownu w swoim regionie i jego olimpijskie plany zostałyby niemal na pewno przekreślone.
Szansa dla innych
Hughes w przeszłości już nieraz wykazywał się determinacją. Po powrocie do startów po piątej operacji kolana wywalczył krążek igrzysk w Pjongczangu. W tej imprezie cała reprezentacja Australii zdobyła łącznie trzy medale. Problemy z kolanami spowodowały, że na sportową emeryturę przeszedł już Francuz Pierre Vaultier, który w 2018 roku w olimpijskiej rywalizacji wyprzedził zawodnika z antypodów.
- Mierzył się z tym co ja - obaj mieliśmy infekcje pooperacyjne w kolanach. Jemu, niestety, nie udało się już wrócić. To był zdecydowanie jeden z najlepszych zawodników w stawce, więc teraz otwiera się wyjątkowa szansa przed resztą - przyznał Hughes.
Sam w zbliżających się igrzyskach zamierza walczyć o złoto w dwóch konkurencjach snowcrossowych - indywidualnie i w rywalizacji mieszanej, która zadebiutuje w programie olimpijskim. W tej drugiej w tym roku wraz z Belle Brockhoff został mistrzem świata.
Igrzyska w Pekinie oglądaj w Eurosporcie i Player.pl