Zapasy. Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal, wywiad po walce o brąz - Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

03/08/2021, 17:57 GMT+2

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym i we wtorek odebrał swój upragniony krążek. - Sama przyjemność - ocenił po decydującej walce polski zawodnik.

We wtorek Michalik w pojedynku o brąz pokonał przed czasem (10:0) Węgra Alexa Gergo Szoke. Jeszcze tego samego dnia polski zapaśnik dostał medal olimpijski.

Michalik ze spokojem wziął medal

Polak na trzecim stopniu podium stanął razem z Irańczykiem Mohammadhadim Saravim. W zapasach zawsze przyznaje się dwa brązowe medale.
Zawodnicy razem byli też wyczytywani przez spikera (w językach francuskim, angielskim i japońskim) i po sobie dostawali krążki. Michalik w chwili odbierania wymarzonego trofeum wydawał się być bardzo spokojny i nie zdradzał żadnych emocji.
Powoli wziął medal i założył go sobie na szyję. Nie wykonał żadnego gestu triumfu, tak jakby stało się coś normalnego, czego był pewny.
- Przybyłem tu, żeby walczyć. Robię to od 20 lat. Dziś przed walką o brąz powiedziałem sobie: "tyle lat pracy i ta walka to już taka wisienka na torcie". Sama przyjemność. I tak to wyglądało - skwitował.

Gratulacje od mistrza

Walka o medal Michalika z Szoke trwała tylko niespełna dwie minuty. Węgier za pasywność został ukarany parterem, a Michalik wykorzystał szansę, założył mu uchwyt i wykonał wózki. Przez moment sędziowie analizowali jeszcze tę akcję, ale ostatecznie nie było wątpliwości i ogłosili zwycięstwo Polaka.
Michalik znalazł się w objęciach trenera kadry, mistrza olimpijskiego z Atlanty Włodzimierza Zawadzkiego, który z radości przerzucił przez siebie swojego podopiecznego, wykonując klasyczny suples.
W kategorii 97 kg triumfował Musa Jewłojew z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, a drugi był Artur Aleksanjan z Armenii.
Autor: dasz/po / Źródło: eurosport.pl, PAP