Tokio 2020. USA - Hiszpania: wynik meczu i relacja - 1/4 finału turnieju olimpijskiego - Koszykówka

03/08/2021, 07:33 GMT+2

Koszykarze reprezentacji USA są już w półfinale turnieju olimpijskiego w Tokio. We wtorek obrońcy tytułu zagrali prawdziwy koncert i pokonali aktualnych mistrzów świata Hiszpanów 95:81.

Na ten mecz można było sobie ostrzyć zęby. Naprzeciw siebie wybiegli przecież aktualni mistrzowie olimpijscy Amerykanie i mistrzowie świata Hiszpanie. To właśnie te ekipy brały w ostatnich latach wszystko, co w koszykówce najważniejsze. To one rozstrzygały między sobą losy złotych medali ostatnich igrzysk. Koszykarze USA wygrali z Hiszpanami w półfinale w Rio de Janeiro 82:76 (Hiszpanie zdobyli brąz), w finale w Pekinie 118:107, a w meczu o mistrzostwo olimpijskie w Londynie 107:100.

Amerykański koncert w drugiej połowie

We wtorek znów to oni byli lepsi. Mecz był bardzo wyrównany i emocjonujący, szczególnie w pierwszej połowie. W niej przewagę mieli Hiszpanie, którzy znakomicie walczyli w defensywie, wygrywali walkę pod tablicami, blokowali rzuty rywali. W ataku liderem był rozgrywający Ricky Rubio (Minnesota Timberwolves), który na igrzyskach debiutował jako 17-latek w Pekinie.
Hiszpanie prowadzili 21:19 po 10 minutach, a w drugiej kwarcie nawet 39:29. Jednak w końcówce Amerykanie po indywidulanych akcjach Kevina Duranta (w tym rzut z 9 metrów) doprowadzili do remisu 43:43.Trzecia kwarta była popisem mistrzów olimpijskich i samego gracza Brooklyn Nets. Mistrzowie świata pudłowali z dystansu i nie mieli też siły przeciwstawić się Amerykanom pod koszami.

Hiszpanie zdołali jeszcze po akcjach Rubio zmniejszyć straty do 63:69 i 65:69 na początku czwartej kwarty, ale to było wszystko na co pozwolili Amerykanie. Koszykarze USA dzielili się piłką - w całym meczu mieli aż 28 asyst przy zaledwie 12 Hiszpanów.
Spotkanie z Amerykanami było ostatnim w reprezentacji dla Paua Gasola. Legendarny 41-latek rozegrał nieco ponad sześć minuty, pożegnał się trzema zdobytymi punktami.
Amerykanie zmierzą się w półfinale ze zwycięzcą ostatniego ćwierćfinału Australia - Argentyna.
Wcześniej miejsce w półfinale zapewniła sobie genialnie dysponowana w Tokio Słowenia. Prowadzona przez Lukę Donczicia ekipa pokonała Niemców 94:70.
Autor: pqv / Źródło: eurosport.pl