Tokio 2020: Steven Gardiner wygrał w finale na 800 m - Igrzyska Olimpijskie w Tokio

05/08/2021, 19:18 GMT+2

Steven Gardiner z Bahamów został w Tokio mistrzem olimpijskim w biegu na 400 metrów. Srebro wywalczył Kolumbijczyk Anthony Jose Zambrano, a brąz dostał się w ręce Kiraniego Jamesa z Grenady. Amerykanie po raz pierwszy w historii bez medalu na tym dystansie.

Gardiner udowodnił, że jest obecnie najlepszym specjalistą od jednego okrążenia bieżni. W finale pobiegł najszybciej w sezonie - 43,85 i do tytułu mistrza świata z 2019 roku dołożył olimpijskie złoto.

James z hat-trickiem

Zambrano do srebra z ostatnich MŚ dodał medal w tym samym kolorze w Tokio. Z Gardinerem przegrał o 0,23.

James w stolicy Japonii skompletował medalowy hat-trick. W Londynie w 2012 roku zwyciężył, pięć lat temu w Rio de Janeiro przegrał tylko z fenomenalnym wówczas Wayde'em van Niekerkiem z RPA, a teraz finał ukończył na trzeciej pozycji w czasie 44,19.

O 0,02 s miejsce na podium przegrał Amerykanin Michael Cherry, a tuż za nim finiszował Michael Norman. Tym samym reprezentanci USA po raz pierwszy nie zdobyli medalu w tej konkurencji.

Trapiony od lat kontuzjami van Niekerk, który do tego w tym roku zmagał się z koronawirusem, w Tokio odpadł w półfinale, uzyskując wynik o 2,11 gorszy od rekordu świata, jaki ustanowił na igrzyskach w Rio de Janeiro.
Autor: dasz / Źródło: PAP, eurosport.pl