Tokio 2020. Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal - Lekkoatletyka

31/07/2021, 12:40 GMT+2

Mamy drugi medal igrzysk olimpijskich w Tokio! I to złoty! Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów w genialnym stylu wygrała finał, bijąc rekord Europy i rekord olimpijski.

Srebro wywalczyła Dominikana, a brąz Stany Zjednoczone.
Biało-Czerwoni pobiegli w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Doszło więc aż do trzech zmian w porównaniu do piątkowego, niezwykle udanego biegu w eliminacjach.
Było to zagranie va banque, ale opłaciło się!
Zalewski zaczął świetnie, pałeczkę przekazał gdzieś w czołówce. Kaczmarek do krawężnika zeszła na trzecim miejscu, a za chwilę wrzuciła wyższy bieg, byliśmy tuż za liderami! Ruszyła Justyna, walczyła jak lwica. Wszystko miało rozstrzygnąć się na ostatniej zmianie. Duszyński miał przed sobą Holendra i zawodnika z Dominikany. I zrobił to, minął ich i finiszował sam! Mamy złoto!

Rekord Europy dzień wcześniej

Wiele emocji towarzyszyło już piątkowemu biegowi. Zaczęło się od trzęsienia ziemi, bo po pierwszym biegu eliminacyjnym zdyskwalifikowani zostali wielcy faworyci do złota Amerykanie i mający medalowe aspiracje biegacze z Dominikany. Zamieszanie schodziło na dalszy plan, kiedy na bieżni pojawić mieli się Polacy.
Biało-Czerwoni w składzie Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Duszyński, wypadli genialnie, wbiegli do finału, bijąc rekord Europy. Apetyty na medal zostały rozbudzone.
Jak się okazało kilka godzin później, protesty Amerykanów i ekipy z Dominikany przyniosły skutek. Zostali dołączeni do grona finalistów. Podobnie jak Niemcy, których wcześniej zaproszono w miejsce zdyskwalifikowanych. Oznaczało to, że na starcie finału stanąć miało dziewięć ekip. Rywalizacja o medale zapowiadała się pasjonująco.

Debiut na igrzyskach

Sztafety mieszane 4x400 metrów to konkurencja stosunkowo nowa. Jej międzynarodowy debiut przypadł dwa lata temu na mistrzostwach świata w Dausze, gdzie po złoto sięgnęli Amerykanie.
Autor: pqv / Źródło: eurosport.pl