Tokio 2020 - ostateczna klasyfikacja medalowa. Które miejsce zajęła Polska? - igrzyska olimpijskie

08/08/2021, 08:37 GMT+2

Walka o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Tokio trwała do ostatniego dnia. Ostatecznie reprezentacja Stanów Zjednoczonych wyprzedziła Chiny. Polacy uplasowali się w drugiej dziesiątce.

Amerykanie zgromadzili w sumie 113 krążków. 39 było wykonanych z tego najcenniejszego, złotego kruszcu.

Chiny drugie, dobry występ gospodarzy

Natomiast drudzy w klasyfikacji Chińczycy zakończyli igrzyska z 88 medalami, z czego 38 było złotych.
Trzecie miejsce zajęła reprezentacja gospodarzy. Japończycy stawali na podium 58-krotnie. Hymnu własnego kraju wysłuchali 27 razy. To ich najlepszy wynik w historii.
Polacy kończą igrzyska z 14 medalami (4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych). W klasyfikacji generalnej Biało-Czerwoni zajęli 17. lokatę.
Łącznie medale zdobyli reprezentanci 93 krajów, z czego aż 65 cieszyło się ze złota.

Ostatni dzień należał do Amerykanów

Walka o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej trwała do ostatniego dnia. Dopiero wtedy Amerykanie, którzy w Tokio byli najliczniejszą reprezentacją (613 sportowców), wskoczyli na pierwsze miejsce. To ich siódmy triumf w tej klasyfikacji z rzędu.
Był on możliwy dzięki zwycięstwom w dwóch finałach - koszykarek i siatkarek.
Wcześniej Amerykanie dominowali głównie w pływaniu (30 medali, 11 złotych) i lekkiej atletyce (26 medali, 7 złotych). W obu tych dyscyplinach sportu byli zdecydowanie najlepsi.
Nie jest to jednak lepszy wynik od tego sprzed pięciu lat. Podczas igrzysk w Rio de Janeiro Amerykanie zdecydowanie zwyciężyli w klasyfikacji medalowej (121 medali, 46 złotych), wyprzedzając Wielką Brytanię (67 ogólnie, 27 złotych) i Chiny (71 ogólnie, 26 złotych).
Impreza w Tokio zakończyła się finałem meczu piłki wodnej, w którym Serbia pokonała Grecję.
Autor: Skrz/TG / Źródło: eurosport.pl