Tokio 2020 - maraton mężczyzn, wyniki, zwycięstwo Kenijczyka Eliuda Kipchoge

08/08/2021, 00:29 GMT+2

Eliud Kipchoge wygrał bieg maratoński na igrzyskach olimpijskich w Tokio. 36-latek obronił tym samym tytuł wywalczony w 2016 roku w Rio de Janeiro.

Kenijczyk triumfował z czasem 2:08:38, czyli wynikiem o sześć sekund lepszym niż w Rio. Jest trzecim zawodnikiem, który sięgnął po drugie złoto olimpijskie w maratonie.
Do Kipchoge należy rekord świata - 2:01.39. Jest też pierwszym człowiekiem w historii, który ukończył ten bieg w czasie poniżej dwóch godzin - dokonał tego w 2019 roku w Wiedniu, gdzie uzyskał 1:59:40, ale w specjalnych warunkach, dlatego nie jest to oficjalny rekord globu.

Sprinterska walka o podium

Srebrny medal wywalczył w niedzielę Holender Abdi Nageeye (2:09:58), a brąz Belg Bashir Abdi (2:10:00). Walkę o podium obaj stoczyć musieli z Kenijczykiem Lawrencem Cherono (2:10:02), który na ostatnich metrach okazał się najwolniejszy, kończąc rywalizację na czwartej pozycji.

Odległe miejsca Polaków

Adam Nowicki zajął 38. miejsce (2:17:19), a Arkadiusz Gardzielewski 66. (2:15:18). Konkurencji nie ukończył Marcin Chabowski.
Autor: rozniat / Źródło: eurosport.pl