Tokio 2020. Karolina Naja powiększyła swój dorobek medalowy

07/08/2021, 06:32 GMT+2

Karolina Naja po raz kolejny zapisała się w historii polskiego sportu. W sobotę wraz z Anną Puławską, Justyną Iskrzycką i Heleną Wiśniewską wywalczyła brązowy medal igrzysk w Tokio w konkurencji K4 500 m. Tym samym może się już pochwalić czterema krążkami olimpijskimi.

Oprócz tego Naja ma także srebro z Tokio w K2 500m (z Puławską) oraz brązowe medale w tej konkurencji z Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016), oba w parze z Beatą Mikołajczyk (obecnie Rosolską).

"Korzeń" najbardziej utytułowany

Z polskich sportowców najwięcej - siedem, w tym trzy złote - medali olimpijskich zdobyła lekkoatletka Irena Szewińska. Najbardziej utytułowany jest jednak Robert Korzeniowski, który "wychodził" co prawda cztery medale, ale wszystkie z najcenniejszego kruszcu.
Trzy złote medale w rzucie młotem wywalczyła Anita Włodarczyk - triumfowała w Londynie, Rio de Janeiro i teraz w Tokio.
Trzy olimpijskie złota (oraz jeden brązowy) ma w swojej kolekcji przedstawiciel sportów zimowych - skoczek narciarski Kamil Stoch.
Pięć medali wywalczyła biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk, która z dwoma złotymi, srebrnym i dwoma brązowymi zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji polskich multimedalistów olimpijskich, zarówno z igrzysk letnich, jak i zimowych. Pięciokrotne na podium największej sportowej imprezy stanął też szermierz Jerzy Pawłowski.
Polscy multimedaliści olimpijscy:
7 (3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe) - Irena Szewińska (lekkoatletyka)
5 (2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe) - Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)
5 (1 złoty, 3 srebrne, 1 brązowy) - Jerzy Pawłowski (szermierka)
4 (4 złote) - Robert Korzeniowski (lekkoatletyka)
4 (3 złote, 1 brązowy) - Kamil Stoch (skoki narciarskie)
4 (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy) - Witold Woyda (szermierka)
4 (3 srebrne, 1 brązowy) - Adam Małysz (skoki narciarskie)
4 (1 srebrny, 3 brązowe) - Karolina Naja (kajakarstwo)
3 (3 złote) Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
3 (2 złote, 1 brązowy) - Renata Mauer-Różańska (strzelectwo)
3 (1 złoty, 2 srebrne) - Otylia Jędrzejczak (pływanie)
3 (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy) - Teresa Ciepły (lekkoatletyka)
3 (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy) - Egon Franke (szermierka)
3 (2 srebrne, 1 brązowy) - Andrzej Piątkowski (szermierka)
3 (2 srebrne, 1 brązowy) - Wojciech Zabłocki (szermierka)
3 (2 srebrne, 1 brązowy) - Ryszard Zub (szermierka)
3 (1 srebrny, 2 brązowe) - Aneta Konieczna, z d. Pastuszka (kajakarstwo)
3 (1 srebrny, 2 brązowe) - Beata Rosolska, z d. Mikołajczyk (kajakarstwo)
3 (1 srebrny, 2 brązowe) - Zbigniew Pietrzykowski (boks)
3 (1 srebrny, 2 brązowe) - Józef Tracz (zapasy)
3 (3 brązowe) - Marian Zieliński (ciężary)
Po dwa złote medale w igrzyskach wywalczyli: Waldemar Baszanowski (ciężary), Jerzy Kulej (boks), Waldemar Legień (judo), Tomasz Majewski (lekkoatletyka), Józef Schmidt (lekkoatletyka), Arkadiusz Skrzypaszek (pięciobój nowoczesny), Andrzej Wroński (zapasy), Józef Zapędzki (strzelectwo), Robert Sycz i Tomasz Kucharski (wioślarstwo), Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski (wioślarstwo)
Autor: PO/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP