Tokio 2020: Francja - Dania, wynik meczu i relacja - Piłka ręczna

07/08/2021, 16:13 GMT+2

To były francuskie igrzyska olimpijskie w męskich sportach zespołowych. Złoto po fenomenalnej walce zdobyli siatkarze, finał wygrali też piłkarze ręczni, którzy pokonali broniącą tytułu Danię 25:23 (14:10).

Kibice nad Loarą mogą jedynie żałować występu koszykarzy, którzy w sobotę w meczu o złoto ulegli Amerykanom 82:87. Szczypiorniści stanęli przed podobnym wyzwaniem, również grali z aktualnymi mistrzami, lecz nie przestraszyli się duńskiej potęgi.

Rozpędzali się z minuty na minutę

Początek finałowego spotkania był bardzo wyrównany. Po bramce Duńczyków Francuzi doprowadzali do remisu. W 14. min Niklasa Landina pokonał Dika Mem i "Trójkolorowi" po raz pierwszy wyszli na prowadzenie, a po chwili wynik podwyższył Nikola Karabatic.
Pięć minut później do duńskiej bramki trafił Michael Guigou i przewaga podopiecznych trenera Guillaume Gille'a wzrosła do trzech bramek (9:6). Duńczycy po bramkach Mikkela Hansena i Mathiasa Gidsela odrobili część strat (8:9 w 23. min).
Końcówka pierwszej połowy należała jednak do Francuzów, którzy po 30 minutach prowadzili 14:10.

Dramatyczna końcówka

30 sekund po zmianie stron pojedynek z Landinem wygrał Luka Karabatic i Francja po raz pierwszy w tym meczu wyszła na pięciobramkowe prowadzenie (15:10). Kiedy w 46. min po trafieniu Romaina Legarde'a zespół Nikoli Karabatica wygrywał 22:18, wydawało się, że mecz ma pod kontrolą. Duńska drużyna jednak nie rezygnowała i błyskawicznie wróciła do gry. Już trzy minuty później Vincenta Gerarda pokonał Gitsel i przewaga "Trójkolorowych" zmalała do zaledwie jednej bramki (22:21).

Końcówka spotkania była niezwykle dramatyczna. Na półtorej minuty przed końcem po trafieniu Mortena Olsena Dania przegrywała 23:24 i chciała za wszelką cenę doprowadzić przynajmniej do dogrywki. Jednak bramka Ludovica Fabregasa na kilka sekund przed końcowym gwizdkiem arbitrów rozstrzygnęła losy spotkania. Francuzi zostali mistrzami olimpijskimi, a obrońcy tytułu musieli się zadowolić srebrnym medalem.