Tokio 2020. Dorota Borowska czwarta w finale C1 200 m - kajakarstwo

05/08/2021, 01:34 GMT+2

Dorota Borowska była o krok od zdobycia brązowego medalu igrzysk olimpijskich w Tokio. Polka uplasowała się na czwartym miejscu w finale C1 200 m kajakarskich zawodów.

Po nie najlepszym starcie Polka szybko wzięła się za odrabianie strat i w efekcie przez większość finałowego wyścigu płynęła na medalowej pozycji. Na samym finiszu więcej sił zachowała jednak Ukrainka Liudmiła Luzan, która wyprzedziła Borowską o zaledwie 0,082 sekundy.
Złoto powędrowało do Amerykanki Nevin Harrison, a po srebro sięgnęła Kanadyjka Laurence Vincent Lapointe.
Czwarte miejsce przypadło Polce także w jednym z dwóch wcześniejszych półfinałów. Szanse, by powalczyć o medale miały cztery najlepsze zawodniczki z dwóch półfinałów.
Borowska, tegoroczna mistrzyni Europy, popłynęła podobnie jak w finale. Mocno spóźniła start, jednak dogoniła czołówkę i pilnowała miejsca premiowanego awansem. Najlepsza była Luzan, która wyprzedziła Rosjankę Olesię Romasenko i Kanadyjke Vincent.
Tylko w finale B w konkurencji K1 500 m wystąpiły Justyna Iskrzycka i Marta Walczykiewicz.
W półfinale debiutującej na igrzyskach Iskrzyckiej triumfowała Węgierka Tamara Csipes przed Belgijką Hermien Peters. Trzecia była Nowozelandka Caitlin Regal. Polka straciła do zwyciężczyni 2,201 sekundy.
Z kolei Walczykiewicz, która we wtorek zajęła czwarte miejsce w finale K1 200 m, do końca walczyła o premiowaną lokatę. Ostatecznie finiszowała na trzecim miejscu, za Szwedką Linneą Stensils i Dunką Emmą Aastrand Jorgensen. Do Jorgensen straciła niespełna sekundę.

Ostatecznie w finale B Iskrzycka była trzecia, a Walczykiewicz piąta, co oznacza, że walce o miejsca 9-16 Justyna została sklasyfikowana na 11. pozycji, a Marta na 13.
Wyścig wygrała wyraźnie Nowozelandka Caitlin Regal, a 0,639 s za nią uplasowała się Węgierka Tamara Csipes. Trzecia była Dunka Emma Aastrand Jorgensen.
Nowozelandka w Tokio sięgnęła po złote medale w jedynce na 200 m oraz w dwójce z Caitlin Regal na 500 m. Z kolei Jorgensen zdobyła drugi brązowy medal, wcześniej stanęła na najniższym stopniu podium w K1 200 m.
Kanadyjkarki debiutują na igrzyskach. W Tokio rywalizują w dwóch konkurencjach - na jedynce na 200 i w dwójce na 500 m. Na tym drugim dystansie Polki nie startują.
Autor: PO, lukl / Źródło: PAP