Za wysoki testosteron rekordzistki świata. Kolejne biegaczki wykluczone w Tokio
Semenya wygrała pierwszy bieg po powrocie
Video: Eurosport Semenya wygrała pierwszy bieg po powrocieCaster Samenya wróciła po zawieszeniu i wystąpiła w mityngu w Montreuil. Wygrała bieg na 2000 metrów.zobacz więcej wideo »Caster Semenya zdominowała bieg na 800 metrów
Video: Getty Images, Newspix, Shutterstock Caster Semenya zdominowała bieg na 800 metrów15.02 | Sprawa Semenyi wybuchła w 2009 roku, kiedy 18-latka z RPA sensacyjnie została w Berlinie mistrzynią świata na dystansie 800 m. Wygrała z łatwością, a za chwilę rozpętała się medialna burza. W lekkoatletycznym środowisku zawrzało, decydenci z IAAF nie mieli wyjścia, zarządzili testy płci i zawiesili zawodniczkę.zobacz więcej wideo »Semenya wystąpi w Diamentowej Lidze
Video: Eurosport Semenya wystąpi w Diamentowej LidzeCaster Semenya została dopisana do listy uczestników Diamentowej Ligi, która rozpocznie się w piątek 3 maja w Dausze. Biegaczka z hiperandrogenizmem przegrała w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu apelację i chcąc dalej startować musi medycznie obniżyć poziom swojego testosteronu. Nowe przepisy wejdą w życie dopiero za kilka dni.zobacz więcej wideo »Caster Semenya wygrała bieg na 800m na inaugurację Diamentowej...
Video: Eurosport Caster Semenya wygrała bieg na 800m na inaugurację...Bez niespodzianki w Dausze. Caster Semenya zdeklasowała rywalki w biegu na 800 metrów podczas pierwszych zawodów Diamentowej Ligi. Może to być jej ostatni występ, gdyż biegaczka nie zgadza się z nowymi przepisami IAAF, które nakazują zawodniczkom z podwyższonym testosteronem jego farmakologiczne obniżenie. Te regulacje wejdą w życie 8 maja.zobacz więcej wideo »
Dwie 18-letnie lekkoatletki z Namibii Christine Mboma i Beatrice Masilingi nie wystąpią w biegu na 400 m podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W organizmach osiągających w tym roku znakomite rezultaty sprinterek stwierdzono zbyt wysoki poziom testosteronu.
Każda minuta igrzysk w Tokio tylko w Eurosporcie i w Eurosporcie w Playerze
Mboma niedawno dała pokaz siły w trakcie Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy, gdzie jedno okrążenie pokonała w 48,54, czyli w czasie lepszym od rekordu świata juniorek. To także siódmy rezultat w historii konkurencji. Z kolei Masilingi uzyskała w tym sezonie czas 49,53, co jest trzecim wynikiem roku na świecie.
Zawodniczki zaskoczone
W piątek namibijski związek podał informację, że obie zawodniczki mają podwyższony poziom testosteronu i zgodnie z przepisami World Athletics nie mogą startować na dystansach między 400 m a jedną milą. Jeśli chcą wrócić do rywalizacji, muszą odpowiednimi lekami obniżyć męski hormon. W tej sytuacji wynik Mbomy z Bydgoszczy zapewne nie zostanie zatwierdzony.
Obie lekkoatletki zapewniają, że nic nie wiedziały o tym, że mają podwyższony poziom testosteronu, a wyniki tych badań je zaskoczyły. Testy zostały przeprowadzone w trakcie zgrupowania we Włoszech. W Tokio wystąpią na dystansie 200 m.
Wyniki okazały się zaskakujące również dla trenerów obu biegaczek i krajowych władz lekkoatletycznych. "Przeanalizujemy wszystkie informacje i zastosujemy je w najlepszym interesie tych dwóch młodych dziewcząt. Wierzymy w ich przyszłość jako profesjonalnych sportowców" - napisano w oświadczeniu namibijskiej federacji.
Przegrana batalia Semenyi
Podwyższony poziom testosteronu wyeliminował z rywalizacji także medalistki ostatnich igrzysk z Rio de Janeiro na 800 m: reprezentującą RPA Caster Semenyę, Francine Niyonsabę z Burundi i Kenijkę Margaret Wambui.
Semenya od lat walczy o prawo startu w najważniejszych zawodach, kwestionując wprowadzone przez World Athletics w 2018 roku regulacje dotyczące sportowców z różnicami w rozwoju płci. Przegrała już wniesioną do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie apelację od decyzji lekkoatletycznej federacji. W lutym o rozpatrzenie swojej sprawy zwróciła się też do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca. Imprezę w całości będzie można oglądać w Eurosporcie oraz Eurosporcie w Playerze.