Tokio 2020. 10000 metrów kobiet, wynik finału i relacja z biegu na igrzyskach olimpijskich - lekkoatletyka

07/08/2021, 13:36 GMT+2

Niesamowity wyczyn urodzonej w Etiopii Holenderki Sifan Hassan. 28-letnia lekkoatletka została mistrzynią olimpijską w biegu na 10 000 m. To już jej trzeci medal wywalczony w Tokio, w tym drugi najcenniejszy. Sobotni triumf kosztował ją dużo zdrowia.

Na cztery okrążenia przed końcem Hassan była w grupie trzech uciekinierek wraz z rekordzistką świata Letesenbet Gidey z Etiopii i Kalkidan Gezahegne z Bahrajnu. Złoto wywalczyła dzięki fantastycznemu finiszowi na ostatnich 200 metrach.

Padła z wyczerpania

Hassan pojawiła się na mecie z czasem 29.55,32, wyprzedzając Gezahegne i Gidey.
To jej trzeci medal wywalczony w Tokio. Złota była także na 5000 m i brązowa na 1500 m.
Reprezentantka Holandii, która trenuje w Stanach Zjednoczonych, była jedną z najbardziej zapracowanych lekkoatletek. W sobotę padła wyczerpana na bieżnię i długo okładała się lodem.
Rekordu olimpijskiego jednak nie pobiła. Ten nadal należy do Etiopki Almaz Ayany, która pięć lat temu w Rio wygrała z czasem 29.17,45.
W niedzielę Hassan raz jeszcze pojawi się na stadionie w Tokio, tym razem podczas ceremonii zamknięcia igrzysk, niosąc holenderską flagę.
Autor: PO / Źródło: eurosport.pl, PAP