Piłka ręczna, finał kobiet. Rosyjski Komitet Olimpijski - Francja: wynik i relacja: Tokio 2020

08/08/2021, 08:31 GMT+2

Francuzki piłkarki ręczne ze złotym medalem igrzysk w Tokio. W finale pokonały reprezentację Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 30:25 (15:13). To ich pierwszy triumf w historii.

Brązowe medale zdobyły Norweżki, które gładko pokonały Szwecję 36:19.

Wzięły rewanż za Rio

Finałowe spotkanie dla świeżo upieczonych mistrzyń olimpijskich nie rozpoczęło się jednak najlepiej. W piątej minucie Rosjanki objęły prowadzenie 3:1, ale od tego momentu to Francja zaczęła przejmował inicjatywę.
Efekt był błyskawiczny. Siedem minut później po bramce Allison Pineau było 5:3, a po 30 minutach 15:13.
Tuż po przerwie Sbornej udało się doprowadzić do remisu (16:16), ale kolejne sześć bramek zdobyły Trójkolorowe, które już do końca kontrolowały sytuację.
Francja wygrała ten mecz 30:25, rewanżując się Rosjankom na porażkę w finale turnieju olimpijskiego sprzed czterech lat.
Dla RKO najwięcej bramek (7) zdobyła Polina Wedechina, a po 7 bramek dla Francji uzyskały Pineau i Pauletta Foppa.

Francuska dominacja w Tokio

Trójkolorowe po raz pierwszy wywalczyły tytuł mistrzyń olimpijskich, a ich koledzy po fachu, którzy także triumfowali w Tokio, mają już w dorobku trzy złota (2008, 2012, 2021).
Po raz pierwszy od igrzysk w Los Angeles w 1984 roku w turniejach piłki ręcznej zwyciężyła ta sama nacja. Wówczas oba złote medale pojechały do Jugosławii.
Francja spisała się najlepiej w grach zespołowych. Poza dwoma złotymi medalami w piłce ręcznej, na najwyższym stopniu podium stanęli również siatkarze, srebro wywalczyli koszykarze, a brąz koszykarki. Amerykanie wywalczyli trzy złota - dwa w koszykówce oraz w siatkówce kobiet.
Autor: Skrz/TG / Źródło: eurosport.pl, PAP