Piękny sen japońskiego 15-latka. "Wprowadził tę dyscyplinę w inny wymiar"
Hirano o srebrnym medalu igrzysk olimpijskich w Soczi
Video: Eurosport Hirano o srebrnym medalu igrzysk olimpijskich w SocziZobacz, jak Ayumu Hirano wspomina zawody w halfpipe'ie podczas igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Japończyk wówczas wywalczył srebrny medal.zobacz więcej wideo »Historia Ayumu Hirano
Video: Eurosport Historia Ayumu HiranoPoznaj niesamowitą historią Ayumu Hirano. W wieku zaledwie 15 lat Japończyk został medalistą zimowych igrzysk olimpijskich. Hirano wywalczył srebrny medal halfpipe'ie w igrzyskach w Soczi w 2014 roku.zobacz więcej wideo »Hirano o początkach przygody ze snowboardem
Video: Eurosport Hirano o początkach przygody ze snowboardemZobacz, jak Ayumu Hirano wspomina swoje początki ze snowboardem. Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku Japończyk, mając zaledwie 15 lat, wywalczył srebrny medal w halfpipe'ie.zobacz więcej wideo »Olympic Channel: zanim stali się gwiazdami - Neymar
Video: Eurosport Olympic Channel: zanim stali się gwiazdami - NeymarMistrz olimpijski z 2016 roku i gwiazda światowej piłki nożnej. Oto, co Neymar miał do powiedzenia, gdy był jeszcze świetnie zapowiadającym się siedemnastoletnim zawodnikiem, który dopiero co podpisał profesjonalny kontrakt z Santosem.zobacz więcej wideo »Olympic Channel: zanim stali się gwiazdami - Roger Federer
Video: Eurosport Olympic Channel: zanim stali się gwiazdami - Roger Federer19-letni Roger opowiedział o swoich planach, zanim stał się megagwiazdą tenisa.zobacz więcej wideo »Olympic Channel: Ashleigh Johnson - zawodniczka, która...
Video: Olympic Channel Olympic Channel: Ashleigh Johnson - zawodniczka, która...Materiał o złotej medalistce olimpijskiej z Rio, bramkarce zespołu Stanów Zjednoczonych w piłce wodnej.zobacz więcej wideo »
W 2014 roku Ayumu Hirano pokazał, że marzenia potrafią się spełniać. W wieku 15 lat zdobył srebro igrzysk olimpijskich w Soczi w snowboardowym halfpipe. Cztery lata później taki sam wynik uzyskał w Pjongczangu. Teraz szykuje się do letnich igrzysk w Tokio, gdzie wystąpi w nowej konkurencji - skateboardingu.
- Nazywam się Ayumu Hirano. Specjalizuję się w snowboardowym halfpipe. Na igrzyskach w Soczi zdobyłem srebro. Mój ojciec trenował surfing. Zachęcił też mojego brata do uprawiania tego sportu. W trakcie zawodów brat prawie się utopił, a potem nie mógł pozbyć się już strachu. Ojciec to wszystko zauważył i zaproponował, żebyśmy spróbowali swoich sił w snowboardzie. Poszliśmy do sklepu i kupiliśmy deskę. Tak się wszystko zaczęło – mówi Japończyk, który jest kolejnym bohaterem eurosportowego "Olympic Channel".
Warunki nie były perfekcyjne
Jego historia może być inspiracją dla innych młodych sportowców. - W tamtym czasie miałem mały sklepik ze sprzętem do surfingu. Brakowało mi czasu i pieniędzy. Nie mieliśmy dobrych warunków do treningu, ale wykorzystaliśmy je do maksimum, budując halfpipe do skateboardingu. Wszystko po to, aby dzieciaki mogły spokojnie trenować – tłumaczy Hidomori Hirano, ojciec Ayumo.
Przyszła gwiazda snowboardu wychowywała się w nadmorskiej miejscowości Murakami. - Wieją tu mocne wiatry i nie ma grubych warstw leżącego śniegu. Z jednej strony jest go wystarczająco dużo do jazdy na snowboardzie, ale z drugiej trudno zbudować rynnę, w której można się dobrze przygotować go igrzysk – wyjaśnia młody snowboardzista. Chłopak trenował bardzo ciężko, aby stanąć na olimpijskim podium.
Harował do nocy
- Jako mały chłopiec rano chodziłem do szkoły, a po południu miałem czas na snowboard. Potem jadłem i zabierałem się z kolei za skateboarding. Trenowałem pod okiem taty do 23:00. Snowboard nie cieszy się w Japonii dużą popularnością. Nie mamy tu takich warunków jak w innych częściach świata. Zawsze wierzyłem jednak w siebie i starałem się uzyskiwać możliwie jak najlepsze wyniki. Zamiast trenować jak najwyższe skoki, skupiałem się na tym, żeby być coraz bardziej kreatywnym – wspomina.
Wyjątkowy styl
- Po raz pierwszy zobaczyłem Ayumu w akcji w trakcie US Open w 2012 roku. Startował wcześniej w innych zawodach do 14 lat i wygrał. Dzięki temu uzyskał prawo występu w US Open. Tam był prawie tak samo dobry jak chłopaki reprezentujący już najwyższy poziom – powiedział Eljah Teter, który rok później został trenerem młodego zawodnika.
- Jest wyjątkowy ze względu na swoją waleczność i chęć rywalizacji. Poza tym ma charakterystyczny styl, dzięki któremu może wykonywać coraz trudniejsze sztuczki. Dzięki znakomitej technice wyglądają na coś bardzo łatwego – chwali podopiecznego trener.
Błyskawiczna kariera
Kariera Hirano potoczyła się błyskawicznie. W 2014 roku został najmłodszym Japończykiem na igrzyskach w Soczi. - Udział w igrzyskach był od małego moim największym marzeniem. Ta impreza zawsze wiele znaczyła dla mnie i całej mojej rodziny – wspomina Ayumo.
- Pojechałem z nim do Soczi. Wszystko było dla nas nowe. Bardzo go wspierałem i przede wszystkim życzyłem mu, żeby nie doznał kontuzji – dodaje ojciec.
- Gdy skończyłem swój przejazd, każdą ewolucję pamiętałem bardzo dokładnie. Zobaczyłem, że jestem drugi. W głowie miałem totalną pustkę. Ani się nie śmiałem, ani nie byłem smutny. Zachowałem niezwykły spokój. To było zadziwiające - opowiada medalista igrzysk.
Pierwsze medale dla Japonii
Hirano sięgnął po srebro, a jego kolega z reprezentacji Taku Hiraoka po brąz. Były to pierwsze dwa medale dla Japonii w igrzyskach w snowboardzie.
- Wprowadził tę dyscyplinę w nowy wymiar. Sprawił, że to sport wart obejrzenia – cieszył się trener zawodnika.
- Sport jest w Japonii ważną częścią życia. Snowboard i skateboard były bardziej traktowane jako zabawa czy show. Uprawianie tych dyscyplin wymaga sporych pieniędzy. Mam jednak duże oczekiwania i jestem optymistą, jeśli chodzi o przyszłość – przyznał ojciec.
Teraz igrzyska letnie
- Nie zwariowałem, gdy w wieku 15 lat zdobyłem srebro. Nie byłem do końca zadowolony z mojego występu. Nabrałem natomiast nieco więcej pewności siebie. Dzięki mnie ludzie dowiedzieli się więcej o snowboardzie – cieszył się Hirano, który cztery lata później znów sięgnął po olimpijskie srebro, tym razem w Pjongczangu.
Przed nim kolejny cel. Zamierza wystartować w Tokio, gdzie wystąpi w nowej na igrzyskach, ale dobrze znanej mu konkurencji, skateboardingu.