Kolarstwo torowe. Szymon Sajnok: wyniki i miejsce - Tokio 2020

05/08/2021, 10:52 GMT+2

Rozdano medale w kolarskim wieloboju. Mistrzem olimpijskim na torze został Brytyjczyk Matthew Walls, srebro wywalczył Nowozelandczyk Campbell Stewart, a brąz Włoch Elia Viviani. Reprezentant Polski Szymon Sajnok zakończył rywalizację na odległym - 16. miejscu.

Walls prowadził po trzech konkurencjach (scratch, tempo, wyścig eliminacyjny), a w wyścigu punktowym obronił pozycję lidera, zdobywając łącznie 153 pkt.

Zacięta walka o podium

Stewart awansował czwartej pozycji na podium dzięki skutecznej akcji pod koniec wyścigu, gdy otrzymał drugą 20-punktową premię za zdublowanie rywali.
Dobrze w wyścigu punktowym pojechał także Viviani. Tu przeskok był jeszcze większy - z szóstego na trzecie miejsce. Gdyby nie kapitalna akcja Nowozelandczyka, cieszyłby się nawet ze srebrnego medalu.
Włoch jest kolegą Sajnoka we francuskiej grupie szosowej Cofidis. Znakomity sprinter, który wygrał pięć etapów w Giro d'Italia, trzy we Vuelta a Espana i jeden w Tour de France, wywalczył swój drugi krążek olimpijski w omnium. Pięć lat temu w Rio de Janeiro stanął na najwyższym stopniu podium.
Bez medalu pozostał mistrz świata Francuz Benjamin Thomas. Porażkę poniósł także drugi z faworytów Holender Jan Willem van Schip, zajmując szóstą lokatę.

Rozczarowujący występ Polaka

Sajnok w 2018 roku w holenderskim Apeldoorn wywalczył w tej konkurencji koszulkę mistrza świata. W marcu 2019 w Pruszkowie nie obronił jednak tytułu, zajmując dopiero 18. miejsce. Nie udało mu się też zrehabilitować kilka miesięcy później w mistrzostwach Europy, po których miał dłuższą rozłąkę z torem i skupił się na karierze szosowej. Powrócił na tor dopiero w tym roku.
Występu w Tokio nie zaliczy jednak do udanych. W wyścigach scratch, tempo i eliminacyjnym zajmował kolejno miejsca czternaste, dziewiąte i szesnaste, co przekładało się na 14. lokatę przed kończącym rywalizację wyścigiem punktowym.
Żeby liczyć się w walce z najlepszymi, musiał co najmniej trzy razy zdublować stawkę. Nie starczyło sił. W ostatniej konkurencji nie zdobył punktu i w klasyfikacji łącznej spadł z 14. na 16. miejsce.
Autor: Skrz/twis / Źródło: PAP, eurosport.pl