Eliminacje Tokio 2020: Litwa - Słowenia - Wynik i relacja meczu - Koszykówka

05/07/2021, 04:19 GMT+2

Jeden z najlepszych zawodników ligi NBA Luka Doncić wprowadził reprezentację Słowenii do igrzysk w Tokio. O wszystkim zadecydowała wygrana w meczu turnieju eliminacyjnego 96:85 w Kownie z Litwą.

Litwini, którzy mają trzy brązowe medale olimpijskie (1992, 1996, 2000) po raz pierwszy od odzyskania niepodległości w 1990 roku nie pojadą na igrzyska. Słoweńcy z kolei na imprezie tej rangi zadebiutują.

Plus 42

22-letni koszykarz Dallas Mavericks zanotował triple-double, uzyskując 31 punktów, 13 asyst i 11 zbiórek. Te wszystkie statystki sprawiły, że osiągnął znakomity, najlepszy w obydwu drużynach wskaźnik efektywności - plus 42.
Spotkanie było bardzo wyrównane i stało na wysokim poziomie, ale po pierwszych 20 minutach (52:52) w drugiej połowie Słoweńcy osiągnęli 10-punktowe prowadzenie. Obrońców gospodarzy czarował nie tylko Doncić, ale i inni zawodnicy.
Słoweńcy trafili 13 z 37 rzutów zza linii 6,75 m (42 procent), podczas gdy Litwini 10 razy na 27 prób (37 proc.). Koszykarze Słowenii mieli tylko pięć strat w całym spotkaniu.
Tuż po meczu z posady trenera reprezentacji zrezygnował trener przegranej ekipy Darius Maskoliunas.

Pokonali Polaków

Wcześniej Doncić i koledzy pokonali w Kownie kolejno Angolę 118:68, Polskę 112:77 i w półfinale Wenezuelę 98:70. W turnieju w Tokio (25 lipca - 7 sierpnia) Słowenia wystąpi w gr. C i zmierzy się z mistrzem świata Hiszpanią, srebrną na światowym czempionacie Argentyną oraz Japonią.

Koszykarski turniej eliminacyjny igrzysk olimpijskich w Tokio:
Słowenia - Litwa 96:85 (28:24, 24:28, 28:17, 16:16)
Grupy turnieju olimpijskiego koszykarzy:

grupa A: Iran, Francja, USA, (Czechy lub Grecja, zwycięzca turnieju w Victorii)

grupa B: Australia, Niemcy (zwycięzca turnieju w Splicie), Włochy (zwycięzca turnieju w Belgradzie), Nigeria

grupa C: Argentyna, Japonia, Hiszpania, Słowenia (zwycięzca turnieju w Kownie)
Autor: mb/TG / Źródło: PAP / eurosport.pl