Dzień Olimpijski 2022. Dlaczego obchodzimy go 23 czerwca? - igrzyska olimpijskie

Emil Riisberg

23/06/2022, 12:03 GMT+2

23 czerwca jest wyjątkowym dniem dla całego ruchu olimpijskiego. To właśnie wtedy w 1894 roku z inicjatywy barona Pierre'a de Coubertina powstał Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Pomysł celebrowania tego wyjątkowego wydarzenia pojawił się już 1947 roku.

Foto: Eurosport

Wszystko za sprawą doktora Josefa Grussa, czeskiego członka MKOl. Podczas 41. sesji komitetu w Sztokholmie zaproponował on wprowadzenie na stałe do kalendarza organizacji Dnia Olimpijskiego, który miałby na celu promowanie sportu, zdrowego trybu życia i jedności.

Dzień Olimpijski - od pomysłu do realizacji

Kilka miesięcy później tak właśnie się stało. W trakcie 42. sesji MKOl, która w styczniu 1948 roku odbyła się w Sankt Moriz, podjęto decyzję o corocznych uroczystych obchodach Dnia Olimpijskiego.
Pół roku później po raz pierwszy obchodzono wyjątkowy dzień. Aktywności z nim związane pojawiły się wówczas w Portugalii, Grecji, Austrii, Kanadzie, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Urugwaju, Belgii i Wenezueli. Ówczesny prezydent MKOl Sigrid Edstroem wystosował specjalny apel do młodzieży.
Od 1978 roku organizacją lokalnych imprez związanych z Dniem Olimpijskim zajmują się narodowe komitety olimpijskie. Wszystko po to, by jeszcze mocniej wypromować ideę ruchu olimpijskiego.
W tym roku hasło przewodnie dnia brzmi: Razem dla spokojnego świata.



Autor: br/twis / Źródło: eurosport.pl
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama