Tokio 2020. Medale Polaków na igrzyskach paraolimpijskich, końcowa klasyfikacja medalowa

05/09/2021, 10:18 GMT+2

Z 25 krążkami Polacy zakończyli igrzyska paraolimpijskie w Tokio. W klasyfikacji medalowej zajęli 17. miejsce, zwyciężyli Chińczycy.

Na zakończenie igrzysk w finale turnieju koszykówki na wózkach Amerykanie pokonali Japończyków 64:60.
Jednym z bohaterów ostatniego dnia rywalizacji w Japonii był szwajcarski lekkoatleta Marcel Hug, który zwyciężył w zawodach maratońskich na wózkach (T54). Wcześniej zdobył tytuły mistrza paraolimpijskiego na 800, 1500 i 5000 metrów.

Końcowa klasyfikacja medalowa paraolimpiady

Jako ostatnia z reprezentantów Polski w Tokio wystąpiła Emilia Babska. W konkurencji strzałów z karabinka z 50 m w pozycji leżącej zajęła 25. miejsce.

Łącznie w Japonii Biało-Czerwoni wywalczyli 25 medali (7 złotych, 6 srebrnych, 12 brązowych). To bardzo dobre osiągnięcie, zważywszy, że impreza została przesunięta o rok z powodu pandemii COVID-19. Na pozostałych igrzyskach rozgrywanych w XXI wieku dorobek Polaków prezentował się następująco: 39 medali w Rio de Janeiro, 36 w Londynie, 30 w Pekinie, 54 w Atenach.
Z 25 zdobytych w tym roku jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.
Na najwyższym stopniu podium stawali lekkoatleci i tenisiści stołowi. W pchnięciu kulą wygrała Renata Śliwińska, w skoku w dal Karolina Kucharczyk, rzucie dyskiem Piotr Kosewicz, rzucie maczugą Róża Kozakowska, biegu na 1500 metrów Barbara Bieganowska-Zając oraz pingpongiści Patryk Chojnowski w singlu, Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym.

"Ruch paraolimpijski silniejszy niż kiedykolwiek"

Sportowcy z Chin, którzy wygrali klasyfikację medalową, sięgnęli po 96 złotych krążków, 60 srebrnych i 51 brązowych. Wyprzedzili Brytyjczyków - 124 (41-38-45) i Amerykanów - 104 (37-36-31). Pełniący rolę gospodarzy Japończycy sięgnęli po 51 krążków, w tym 13 z najcenniejszego kruszcu.
Podsumowując tokijską paraolimpiadę przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsons nie miał wątpliwości, że to była "najważniejsza edycja" tych zawodów ze względu na ryzyko związane z pandemią COVID-19.
- (...) Ruch paraolimpijski jest silniejszy niż kiedykolwiek - powiedział na konferencji prasowej Parsons na kilka godzin przed zgaszeniem ognia olimpijskiego w Tokio.
Obawiano się odwołania igrzysk, ale te się odbyły, choć bez publiczności. - Trybuny bez kibiców... Ten obraz zachowam z tych igrzysk - przyznał francuski tenisista stołowy Fabien Lamirault, który w finale singla (klasa 2 - wózki) pokonał Rafała Czupera.
Kolejna paraolimpiada już za trzy lata w Paryżu.

Polscy medaliści igrzysk paraolimpijskich w Tokio:

złote (7)
Renata Śliwińska - pchnięcie kulą (klasa F40)
Karolina Kucharczyk - skok w dal (T20)
Barbara Bieganowska-Zając - bieg na 1500 metrów (T20)
Piotr Kosewicz - rzut dyskiem (F52)
Róża Kozakowska - rzut maczugą (F32)
Patryk Chojnowski - gra pojedyncza (10)
Natalia Partyka i Karolina Pęk - turniej drużynowy (klasa 9-10) w tenisie stołowym