Turniej WTA 1000 w Madrycie. Z kim zagra Iga Świątek? Pierwsza rywalka jest już znana

Akt. 23/04/2024, 23:47 GMT+2

Wang Xiyu będzie pierwszą przeciwniczką Igi Świątek w turnieju rangi WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. W 1. rundzie młoda Chinka po bardzo zaciętym meczu pokonała doświadczoną Rumunkę Anę Bogdan 6:7 (5-7), 7:6 (7-4), 6:2. Spotkanie trwało 3 godziny i 23 minuty.

Iga Świątek o ulubionej nawierzchni do gry w tenisa

23-letnia Chinka zajmuje 52. miejsce w światowym rankingu tenisistek. O dziewięć lat starsza Rumunka to z kolei 64. rakieta w zestawianiu WTA.

Szalony pierwszy set

W przeszłości obie zawodniczki trafiły na siebie dwukrotnie i w obu przypadkach górą była Wang Xiyu. W 2022 roku do zwycięstwa na turnieju w Budapeszcie Chinka potrzebowała jednak dwóch zaciętych tie-breaków. To pokazywało, że poziom obu tenisistek jest wyrównany.
Mecz zaczął się po myśli Wang Xiyu, która szybko przejęła inicjatywę i wyszła na prowadzenie 5:1. W szóstym gemie do przełamania potrzebowała aż 31 wymian, ale nic nie wskazywało, że może nie zwyciężyć w otwierającym secie. Tymczasem Bogdan pozbierała się, wygrała pięć gemów z rzędu i doprowadziła do tie-breaka. W nim ponownie zachowała więcej zimnej krwi od rywalki. Przegrywała już 2-5, ale ostatecznie triumfowała 7-5.
Druga partia była bardzo wyrównana, a obu zawodniczkom udało się po jednym razie przełamać serwis rywalki. Rumunka w 10. gemie miała piłkę meczową, ale jej nie wykorzystała. Potem ponownie doszło do tie-breaka. Tym razem to jednak Chinka okazała się lepsza, wygrywając 7-4.

Wang Xiyu prezentuje solidny tenis

W decydującym secie od początku inicjatywę przejęła Wang Xiyu. Chinka dobrze serwowała, dwukrotnie łatwo przełamała przeciwniczkę i objęła prowadzenie 4:0. W odróżnieniu do pierwszej partii nie pozwoliła już Bogdan wyjść z opresji. Ostatecznie triumfowała 6:2. Mecz trwał aż trzy godziny i 23 minuty.
Nagrodą dla Wang Xiyu będzie teraz pojedynek z liderką światowego rankingu Igą Świątek. Obie panie nie grały dotąd ze sobą w imprezie WTA. Faworytką oczywiście będzie Polka, która zamierza powalczyć o swój pierwszy tytuł w Madrycie. Mecz w czwartek lub w piątek. Dokładna data nie została jeszcze opublikowana przez organizatorów.