Iga Świątek pokonała Annę Blinkową w 1/4 finału turnieju WTA 250 w Bad Homburg

Michał Rożniatowski

Akt. 29/06/2023, 20:18 GMT+2

Iga Świątek po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału turnieju WTA na kortach trawiastych. W czwartek liderka światowego rankingu dotarła do najlepszej czwórki imprezy w niemieckim Bad Homburg, pokonując Annę Blinkową 6:3, 6:2.

Świątek podczas meczu z Marią w 1. rundzie turnieju WTA w Bad Homburg (źr. Imago)

Pojedynek Świątek (1. WTA) oraz Blinkowej (39. WTA) był historyczny, bo obie zawodniczki po raz pierwszy zmierzyły się w bezpośrednim starciu na zawodowych kortach. Stawiana w roli wyraźnej faworytki raszynianka nie mogła jednak zlekceważyć 24-latki z Moskwy, która dzień wcześniej, mimo małych problemów w inauguracyjnym secie, pokonała finalistkę US Open 2021 Kanadyjkę Leylah Fernandez (96. WTA) 7:5, 6:2.

Jedno przełamanie wystarczyło Świątek

Początek czwartkowego meczu do złudzenia przypominał pierwsze minuty spotkania drugiej rundy pomiędzy Polką a Szwajcarką Jil Teichmann (129. WTA). Czterokrotna mistrzyni wielkoszlemowa popełniała zaskakująco wiele prostych błędów, długo nie potrafiąc odskoczyć na tablicy wyników agresywnie grającej Rosjance (2:2).
Kluczowy dla dalszych losów tej partii okazał się gem numer sześć. W nim dobrze serwująca do tej pory Blinkowa aż trzykrotnie nadziała się na znakomity return bardziej utytułowanej rywalki, przegrywając swoje podanie "na sucho", czyli bez ani jednego zdobytego punktu (4:2).
Od tego momentu na korcie centralnym w Bad Homburg dominowała już tylko Świątek. Zwyciężczyni tegorocznego Roland Garros grała z coraz większym polotem, raz po raz popisując się efektownymi i, co ważniejsze, skutecznymi uderzeniami pod linię końcową. W efekcie triumfowała 6:3 i była bliżej awansu do premierowego półfinału turnieju WTA na trawie w karierze.

Świątek nie pozostawiła złudzeń Rosjance

Początek drugiego seta wyglądał podobnie, jak w przypadku pierwszej odsłony. Blinkowa była jednak równorzędną przeciwniczką tylko do stanu 2:2, by w piątym gemie - po czwartym podwójnym błędzie serwisowym w jej wykonaniu tego dnia - dać się przełamać Polce (3:2).
Kolejne minuty toczyły się już pod dyktando młodszej, ale odnoszącej większe sukcesy na arenie międzynarodowej raszynianki. 22-latka grała jak w transie, nie dając najmniejszych szans coraz bardziej nerwowo zachowującej się Rosjance. Finalnie, po zaledwie 73 minutach rywalizacji, zwyciężyła 6:2.
Kolejną rywalką Świątek będzie Włoszka Lucia Bronzetti (65. WTA). Mecz zostanie rozegrany w piątek 30 czerwca jako drugi od 12.00 na korcie centralnym, ale nie wcześniej niż o 14.30.
Iga Świątek (Polska, 1) - Anna Blinkowa (9) 6:3, 6:2