To był pokaz mocy. Niesamowity mecz Świątek

Akt. 01/09/2023, 21:46 GMT+2

Iga Świątek jest już w czwartej rundzie wielkoszlemowego US Open. W swoim trzecim w tym roku meczu na kortach Flushing Meadows liderka rankingu WTA rozbiła swoją bliską przyjaciółkę, Słowenkę Kaję Juvan (145. WTA) 6:0, 6:1. Spotkanie trwało zaledwie 49 minut.

Iga Świątek awansowała do 4. rundy US Open

W dwóch pierwszych meczach raszynianka nie straciła seta. Najpierw pewnie pokonała 6:0, 6:1 Szwedkę Rebeccę Peterson, a następnie po nieco bardziej wyrównanej grze reprezentującą Australię Darię Saville 6:3, 6:4. Z kolei Juvan (145. WTA), która do turnieju przebijała się przez kwalifikacje, w drabince głównej okazała się lepsza od Włoszki Elisabetty Cocciaretto (6:2, 7:5) i Amerykanki Lauren Davis (6:7, 6:4, 6:3).
Polka i Słowenka w zawodowym tourze na korcie rywalizowały tylko dwukrotnie (w obu górą była Świątek), ale znają się od dawna. Już jako 13-latki rywalizowały w tych samych turniejach juniorskich, a następnie występowały razem w deblu, odnosząc sukcesy.

Dominacja Świątek

Początek meczu miał niezwykle jednostronny przebieg. Świątek w pełni panowała nad wydarzeniami na korcie. Już w drugim gemie przełamała podanie rywalki, a po 10 minutach prowadziła 3:0.

Dobry początek meczu Igi Świątek w 3. rundzie US Open

Liderka rankingu WTA doskonale radziła sobie z serwisem Juvan, popisując się potężnymi returnami. Jej grę cechował wielki luz, drugie przełamanie było formalnością (4:0). W połowie piątego gema miała na swoim koncie osiem uderzeń wygrywających i zero niewymuszonych błędów.

Świątek przełamała Juvan w 4 gemie 3. rundy US Open

Pierwszy set trwał 24 minuty. Wygrany został przez faworytkę bez straty gema. Co więcej, w żadnym nie rywalizowano nawet na przewagi.

Iga Świątek wygrała 1. seta w spotkaniu z Kają Juvan w 3. rundzie US Open

Nowy set, stary scenariusz

Świątek doskonale zdawała sobie sprawę, gdzie szukać słabych stron słoweńskiej przyjaciółki. Ta z kolei jakby nie wierzyła, że jest w stanie w jakikolwiek sposób zagrozić raszyniance. Drugi set rozpoczął się identycznie, od wyraźnej dominacji rakiety numer jeden nowojorskiego turnieju.
Ponownie Iga potrzebowała dziesięciu minut, by objąć prowadzenie 3:0 z przewagą jednego przełamania.

Juvan przełamana w 2. secie 3. rundy US Open

Gdy w końcu Juvan udało się wygrać przy swoim serwisie gema na 1:3, cieszyła się jak po wygranym meczu. Owacją nagrodziła ją również publiczność na trybunach kortu Louisa Armstronga.

Pierwszy wygrany gem przez Juvan w meczu z Świątek w 3. rundzie US Open

Niewiele to jednak zmieniło. Trzy kolejne gemy padły łupem Świątek. Niezmiennie brakowało na korcie emocji. Po 49 minutach losy jednostronnej rywalizacji zostały rozstrzygnięte (6:1). Polka zakończyła mecz z 21 winnerami i 5 niewymuszonymi błędami. U rywalki bilans ten wyniósł 2-11.

W czwartej rundzie rywalką Świątek będzie Jelena Ostapenko [20], która w piątek pokonała Amerykankę Bernardę Perę 4:6, 6:3, 6:3.

Broni nie tylko tytułu

W tegorocznym US Open Świątek nie broni wyłącznie mistrzowskiego tytułu. Polka walczy również o utrzymanie prowadzenia w rankingu WTA. Aby tak się stało, musi zapunktować lepiej w turnieju niż druga w zestawieniu Białorusinka Aryna Sabalenka.