Cudowny sen Gauff w Nowym Jorku. Amerykańska nastolatka mistrzynią US Open

Akt. 10/09/2023, 01:12 GMT+2

Amerykanka Coco Gauff zdobyła pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze, pokonując w finale US Open Arynę Sabalenkę 2:6, 6:3, 6:2. Za zwycięstwo 19-latka zarobiła trzy miliony dolarów. Białorusinka, mimo przegranej, od poniedziałku będzie nową liderką rankingu WTA.

Coco Gauff została mistrzynią US Open 2023

Zarówno Sabalenka, jak i Gauff, docierając do finału na Flushing Meadows zapewniły sobie po 1300 punktów do rankingu WTA oraz po 1,5 miliona dolarów nagrody pieniężnej.
Sabalenka już przed meczem była pewna, że w poniedziałek zostanie nową liderką rankingu. Po 75 tygodniach zmieni na szczycie Igę Świątek. Gauff natomiast, po sobotnim triumfie awansuje na najwyższe w karierze, trzecie miejsce.
W spotkaniach bezpośrednich lepszy bilans miała Gauff, która wygrała trzy z pięciu pojedynków. Ostatnie takie starcie należało jednak do Sabalenki, która wiosną wygrała pewnie w Indian Wells 6:4, 6:0.

Mecz przy zamkniętym dachu

- Poprawiła się moja mentalność. Dlatego gram dziś w finale. Przeciwko Arynie muszę być znakomita w defensywie - powiedziała w krótkim wywiadzie przedmeczowym Gauff.
- Jestem gotowa na długie spotkanie – to z kolei wypowiedź Sabalenki. Finał odbywał się przy zamkniętym dachu, bowiem od rana w sobotę w Nowym Jorku padał deszcz.
- Zamknięty dach to przewaga Aryny. Za Coco będzie na pewno amerykańska publiczność – przyznał ekspert Eurosportu Alex Corretja.

Lepszy początek Sabalenki

Finał lepiej zaczęła nowa liderka rankingu. Już w pierwszym gemie przełamała serwis wyraźnie zdenerwowanej na początku spotkania Amerykanki, która potrzebowała kilku minut, żeby przyzwyczaić się do potężnych zagrań faworytki.

Sabalenka wygrała 1. gema w finale US Open 2023

Gauff przegrywała 0:2, ale szybko odrobiła straty. W czwartym gemie pomogła jej nieco Białorusinka, popełniając przy swoim podaniu dwa podwójne błędy.

Sabalenka przełamała Gauff w 5. gemie finału US Open 2023

Mecz stał się bardzo nerwowy. Z obu stron oglądaliśmy kilka prostych pomyłek, ale lepiej nad emocjami panowała Sabalenka, której łupem padły dwa gemy z rzędu. Zrobiło się więc 4:2 dla faworytki. - Sabalenka jest w tym meczu mistrzynią kreowania sytuacji, a za moment mistrzynią ich marnowania - ocenił postawę faworytki komentujący to spotkanie w Eurosporcie Karol Stopa.
Z minuty na minutę liderka rankingu grała na coraz większym luzie. Gauff nie miała na nią sposobu. Defensywna postawa Amerykanki nie przynosiła efektów. W efekcie 25-latka wygrała pierwszego seta 6:2. - Wszystko jest w tym meczu pod kontrolą Aryny - dodawał drugi komentator, a w przeszłości trener Igi Świątek Piotr Sierzputowski.

Sabalenka wygrała 1. seta w finale US Open 2023

Początek drugiej partii był bardziej emocjonujący. Gauff zaczęła grać solidniej. Nie miała nic do stracenia. Odebrała nawet serwis rywalce, obejmując prowadzenie 3:1. Sabalenka na koniec czwartego gema znów popełniła podwójny błąd.

Piękna akcja Gauff w 4. gemie 2. seta w finale US Open 2023

Publiczność niosła swoją faworytkę jak na skrzydłach, a 19-latka walczyła jak lwica. Wyeliminowała proste błędy, broniła się znakomicie i wypracowała przewagę 5:2 w gemach, będąc o krok od wygrania seta. Na szczęście dla widowiska Gauff wytrzymała sporą presję. Wygrała 6:3 i doprowadziła do wyrównania 1:1 w setach.

Gauff wygrała 2. seta w finale US Open 2023

Gauff szła za ciosem. Trzeci set zaczęła od odebrania serwisu Sabalence. Na faworytce ciążyła coraz większa presja. Drugi wielkoszlemowy tytuł oddalał się od tenisistki z Mińska, a Amerykanka grała jak natchniona. Sensacyjnie zrobiło się 3:0 dla 19-latki.

Fizjoterapeuta na ratunek

Białorusinka wygrała pierwszego gema przy stanie 0:4 i wezwała na kort pomoc medyczną. Fizjoterapeuta wymasowała lewe udo nowej liderki rankingu, a Gauff w tym czasie trenowała serwis, aby nie wybić się z rytmu.
Amerykanka była coraz bardziej solidna. Imponowała spokojem, obroną, doprowadzając przeciwniczkę do frustracji. Przy stanie 5:2 serwowała, aby wygrać pierwszy wielkoszlemowy tytuł.
Zachowała się jak prawdziwa mistrzyni. Wygrała gema do 0, a po chwili zalała się łzami szczęścia. W końcu wygrała pierwszy w karierze turniej wielkoszlemowy i otrzymała czek na trzy miliony dolarów.