Świątek i Hurkacz odkurzyli zapomniany wynik. Ostatni raz padł, gdy byli dziećmi

Mariusz Czykier

02/01/2024, 10:14 GMT+1

Wygrana Igi Świątek i Huberta Hurkacza 6:0, 6:0 nad hiszpańskim mikstem Sara Sorribes Tormo i Alejandro Davidovich Fokina zachwyciła świat tenisa. Statystycy dyscypliny przypomnieli, że taki wynik po raz ostatni padł aż 17 lat temu. Polscy tenisiści byli wówczas dziećmi.

Świątek i Hurkacz surfowali w Australii

Polski debel mieszany na pokonanie Hiszpanów w United Cup potrzebował zaledwie 40 minut. Wywołało to zarówno zachwyt na widowni w Brisbane, ale również zainteresowanie ze strony miłośników tenisowych statystyk.
Przypomnieli oni, że ostatnim mikstem odprawionym z turnieju na "rowerku", jak w tenisowym żargonie określa się wynik 6:0, 6:0, byli Czesi Renata Voracova i Jaroslav Levinsky.
Miało to jednak miejsce aż 17 lat temu, w drugiej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Pogromcami czeskiej pary był amerykańsko-indyjski mikst Meghann Shaughnessy i Leander Paes. 22-letnia dziś Świątek miała wówczas zaledwie sześć lat, Hurkacz był wtedy dziesięciolatkiem.

Hurkacz w jeden dzień podwoił wynik z całego roku

Dociekliwi statystycy zażartowali również z Hurkacza, wypominając mu podwojenie ubiegłorocznego dorobku w "wypieku bajgli" (jak określa się pojedyncze sety wygrane do zera) już w ciągu pierwszego dnia nowego roku. W całym 2023 roku Hurkacz tylko raz zwyciężył seta bez oddania rywalowi choćby gema. Miało to miejsce w 2. rundzie turniej ATP Masters 1000 w Toronto, w wygranym 5:7, 6:3, 6:0 meczu z Serbem Miomirem Kecmanoviciem.
Świątek pod tym względem nie ma sobie równych. W poprzednim roku pobiła własny rekord, aż 23 sety wygrywając wynikiem 6:0. Rok wcześniej "upiekła" o jednego "bajgla" mniej.