Mirra Andriejewa ma dopiero 16 lat, a w sobotę zagra w 3. rundzie Roland Garros

02/06/2023, 17:57 GMT+2

Mirra Andriejewa staje się coraz większą sensacją turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa. W czwartek pokonała w drugiej rundzie przedstawicielkę gospodarzy Diane Parry 6:1, 6:2 i stała się najmłodszą od 2005 roku zawodniczką, która w Paryżu przebrnęła przez dwa pierwsze mecze.

16-letnia Mirra Andriejewa pokonała Alison Riske-Amritraj

16-latka z Krasnojarska, po przebrnięciu bez straty seta trzech rund kwalifikacji, nie zwalnia tempa w fazie głównej turnieju w Paryżu. Najpierw pokonała Amerykankę Alison Riske-Amritraj 6:2, 6:1, a w czwartek równie łatwo wygrała z Parry, w ciągu zaledwie 77 minut.

Trzeci w karierze turniej WTA

Jak poinformowano na stronie WTA, sklasyfikowana dotychczas na 143. miejscu Andriejewa (po turnieju będzie w pierwszej setce) jest najmłodszą zawodniczką, który dotarła tutaj do trzeciej rundy, odkąd 15-letnia wówczas Bułgarka Sesił Karatanczewa awansowała do ćwierćfinału w 2005 roku.
Andriejewa jest przy okazji siódmą tenisistką w ciągu ostatnich 30 lat, która przeszła ten etap turnieju na paryskich kortach przed ukończeniem 17. roku życia.
To dopiero trzeci występ utalentowanej Rosjanki w fazie głównej turnieju WTA - po Monastyrze w 2022 i Madrycie w 2023 roku.
Tenisowy świat usłyszał o niej w kwietniu, gdy jeszcze jako 15-latka wygrała w 1. rundzie w Madrycie z finalistką US Open 2021 Leylah Fernandez 6:3, 6:4 i została trzecią najmłodszą w historii zwyciężczynią meczu w zawodach WTA. Później w stolicy Hiszpanii wyeliminowała jeszcze Brazylijkę Beatriz Haddad-Maię oraz Magdę Linette, a zatrzymała się dopiero na Białorusince Arynie Sabalence.
Rywalką Andriejewej w 3. rundzie French Open będzie zwyciężczyni pojedynku Amerykanki Coco Gauff (nr 6.) z Austriaczką Julią Grabher.