Iga Świątek pokonała Łesię Curenko w 4. rundzie Rolanda Garrosa

Michał Rożniatowski

Akt. 05/06/2023, 21:34 GMT+2

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. W poniedziałek Polka wyeliminowała Łesię Curenko po tym, jak Ukrainka skreczowała przy prowadzeniu naszej zawodniczki 5:1. O najlepszą czwórkę raszynianka zagra z Amerykanką Coco Gauff, z którą mierzyła się w zeszłorocznym finale w Paryżu.

Świątek w ćwierćfinale Roland Garros po kreczu Curenko

Świątek (1. WTA) na mecz z Curenko (66. WTA) musiała poczekać dłużej niż się spodziewano. Dość powiedzieć, że dwa poprzednie poniedziałkowe pojedynki na korcie im. Suzanne Lenglen łącznie trwały blisko osiem godzin, zatem Polka rozpoczęła swoje starcie dopiero kwadrans przed 20.00.

Znakomite otwarcie Świątek

Co ważne, późna pora wcale nie wpłynęła negatywnie na dyspozycję liderki światowego rankingu. Raszynianka od pierwszej piłki grała bardzo ofensywnie, nie dając Ukraince ani chwili wytchnienia.
Ćwierćfinalistka US Open 2018 popełniała przez to całą masę wymuszonych błędów, przegrywając zdecydowaną większość zarówno tych krótszych, jak i dłuższych wymian. Efekt? Przełamanie już w drugim gemie, dzięki czemu Świątek prowadziła 2:0 i mogła ze spokojem kontrolować sytuację na korcie.

Dobre rozpoczęcie dla Świątek. Curenko przełamana już w 2. gemie

Curenko dodatkowo miała ogromne problemy przy własnym podaniu, a po nietrafionych pierwszych serwisach Polka błyskawicznie kontrowała i zdobywała łatwe punkty skutecznymi returnami. I po zaledwie 17 minutach na tablicy wyników było już 4:0.

Świątek po raz drugi przełamała Curenko w 1. secie

Ukrainka uskarżała się przy tym na kłopoty zdrowotne, a przy stanie 4:1 poprosiła o przerwę medyczną. Miała wyraźnie problemy z oddychaniem, a lekarz zmierzył tenisistce ciśnienie oraz tętno.

Curenko wymagała przerwy medycznej podczas spotkania ze Świątek

Finalnie Curenko wróciła do rywalizacji, ale chwilę później - przy rezultacie 5:1 i po gemie wygranym przez raszyniankę do zera - skreczowała.

Łesia Curenko poddała mecz z Igą Świątek

W kolejnej rundzie rywalką Świątek będzie Amerykanka Coco Gauff (6. WTA), która w poniedziałek pokonała Słowaczkę Annę Karolinę Schmiedlovą (100. WTA) 7:5, 6:2
Spotkanie odbędzie się w środę, a dokładna godzina zostanie podana przez organizatorów we wtorek.
Iga Świątek (Polska, 1) - Łesia Curenko (Ukraina) 5:1 i krecz Curenko