Aryna Sabalenka nie zagra w finale Roland Garros. Karolina Muchova za mocna

Dariusz Szarmach

Akt. 08/06/2023, 18:53 GMT+2

Rozstawiona z numerem drugim Białorusinka Aryna Sabalenka nie wygra wielkoszlemowego turnieju tenisowego Rolanda Garrosa w Paryżu. W czwartkowym półfinale sensacyjnie pokonała ją Czeszka Karolina Muchova 7:6 (5), 6:7 (5), 7:5. Triumfatorka w decydującym o tytule meczu zmierzy się z Polką Igą Świątek lub z Brazylijką Beatriz Haddad Maią.

Karolina Muchova pierwszą finalistką Roland Garros 2023

Sabalenka i Muchova w przeszłości spotkały się tylko raz. W 2019 roku po bardzo zaciętym pojedynku Białorusinka ograła Czeszkę w półfinale turnieju na twardych kortach w chińskim Zhuhai 7:5, 7:6 (4).
Faworytką czwartkowego starcia była oczywiście wiceliderka światowego rankingu. Sabalenka na pewno nie mogła jednak zlekceważyć bardzo dobrze spisującej się w Paryżu Muchovej (nr 43. w rankingu WTA). Jak się później okazało, ich mecz był doskonałym widowiskiem i stał na bardzo wysokim poziomie. Zacięte spotkanie trwało trzy godziny i 17 minut.

Mocne wymiany od początku

Od początku pojedynku obserwowaliśmy twardą walkę. Sabalenka w swoim stylu napierała, uderzała z całej siły, ale Muchova nie była jej dłużna. Obie zawodniczki dobrze też serwowały, dość pewnie wygrywając punkty przy swoim podaniu.
Taki scenariusz miał miejsce do stanu 4:4. Wówczas, przy serwisie Sabalenki, Muchova zaskoczyła przeciwniczkę kilkoma świetnymi returnami i zaliczyła przełamanie. Po paru minutach Czeszka miała setbola przy swoim podaniu. Sabalenka nie spanikowała, zagrała bardzo konsekwentnie i mogła cieszyć się z przełamania powrotnego.
Obie zawodniczki nie kalkulowały, grały bardzo odważnie i starały się narzucić swój styl gry rywalce. Ostatecznie w pierwszym secie doszło do tie-breaka. Znacznie lepiej zaczęła go Czeszka, która objęła prowadzenie 3-0. Sabalenka zdołała doprowadzić do remisu, ale w decydujących akcjach przeszarżowała, a z jej pomyłek skorzystała przeciwniczka. Muchova zwyciężyła 7-5.

Muchova wygrała pierwszego seta w półfinale Roland Garros z Sabalenką

Sabalenka pod presją

Mieszkająca w Pradze tenisistka nie zamierzała na tym poprzestać. Nadal wywierała presję na Sabalence, dzięki czemu przełamała ją w drugim gemie, wychodząc na prowadzenie 2:0. Białorusinka znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Podrażniona tym faktem zagrała jednak z pełną mocą i momentalnie zaliczyła przełamanie powrotne. Sabalenka ponownie wygrała punkt przy serwisie rywalki w siódmym gemie.
Tym razem to ona nie czekała długo na odpowiedź. Dzielnie walcząca Muchova doprowadziła bowiem do stanu 4:4. W drugim secie gra była mniej efektowna, ale wpływ na to miały zapewne duże nerwy, jakie towarzyszyły zawodniczkom. Presja stała się jeszcze większa, kiedy doszło do kolejnego tie-breaka. Tym razem lepiej rozegrała go Sabalenka, wygrywając 7-5.

Sabalenka wygrała 2. seta w półfinale z Muchovą

W decydującej partii nadal trwała twarda walka. Tu nikt nie odpuszczał, a każdy punkt trzeba było wyszarpać. Wydawało się, że przełomowy będzie szósty gem. W nim 25-latka z Mińska zagrała bardzo skutecznie, wykorzystała błędy rywalki i zaliczyła przełamanie. Po chwili wykorzystała własne podanie, obejmując pewne prowadzenie 5:2.
Na tym jednak nie skończyły się emocje w tym meczu, bo ambitna Czeszka nie rezygnowała z doścignęcia faworytki. Najpierw udało jej się obronić meczbola w 8. gemie. W kolejnym serwująca Sabalenka też mogła zakończyć spotkanie, ale zamiast tego popełniła trzy kolosalne błędy bekhendowe i Muchova czwarty raz zaliczyła przełamanie.
Białorusinka coraz bardziej się denerwowała. Przy stanie 5:5 serwowała i prowadziła 40:15. Wtedy popełniła jednak cztery kolejne błędy w podaniu, zepsuła dwie nastepne akcje i przełamanie stało się faktem! Muchova prowadziła 6:5 i tym razem to ona serwowała. Wytrzymała olbrzymią presję i w wielkim stylu wyeliminowała drugą rakietę świata z turnieju!

Po zakończeniu meczu Sabalenki z Muchovą na tym samym korcie Philippe'a - Chatriera, w drugim półfinale, zmierzą się liderka światowego rankingu Iga Świątek z Brazylijką Beatriz Haddad Maią.
Aryna Sabalenka (Białoruś, 2.) - Karolina Muchova (Czechy) 6:7 (5), 7:6 (5), 5:7