Miyu Kato i Aldila Sutjiadi zdyskwalifikowane na Roland Garros za trafienie dziewczynki do podawania piłek

Akt. 04/06/2023, 16:39 GMT+2

W niedzielę na kortach Rolanda Garrosa doszło do nieprzyjemnego zdarzenia podczas deblowego meczu Miyu Kato i Aldili Sutjiadi z Marie Bouzkovą i Sarą Sorribes Tormo. Pierwsza z tenisistek między punktami przypadkowo trafiła dziewczynkę do podawania piłek, za co została zdyskwalifikowana wspólnie ze swoją partnerką.

Kato/ Sutjiadi zdyskwalifikowane z 3. rundy debla Roland Garros

Do nieszczęśliwego incydentu doszło w drugim secie, w którym Kato i Sutjiadi prowadziły 3:1, walcząc o wyrównanie stanu meczu po przegranej pierwszej partii. Ich nadzieje przekreślił jednak czysty przypadek.
W przerwie między punktami Japonka odbiła piłkę poza kort, kierując ją w stronę dziewczynki zajmującej się ich podawaniem. Ta niestety niczego się nie spodziewała i w ostatniej chwili tylko skuliła się ze strachu, próbując zasłonić się przed trafieniem. Została jednak uderzona piłką w bark i rozpłakała się po tym zdarzeniu.

Dyskwalifikacja za namową rywalek

Początkowo wydawało się, że incydent zostanie spokojnie zażegnany. Sędzia główny w pierwszej chwili dał Kato tylko ostrzeżenie. Bouzkova i Sorribes Tormo podeszły jednak wówczas do arbitra, zwracając uwagę na bardzo emocjonalną reakcje dziecka.
- Ona nie zrobiła tego celowo, a dziewczynka nie doznała urazu - argumentował sędzia, ale Czeszka i Hiszpanka nie zamierzały odpuścić.
- Nie zrobiła tego celowo? Dziewczynka płacze - podkreśliła Sorribes Tormo, domagając się wyciągnięcia konsekwencji.
To tylko spotęgowało zamieszanie na korcie. Włączył się do niego supervisor, który wyjaśnił Japonce, że jest odpowiedzialna za nieszczęśliwe zdarzenie, gdyż doszło do niego między punktami i para została zdyskwalifikowana.

Publiczność przyjęła tę decyzję gwizdami i buczeniem, ale nie było już odwrotu. Tymczasem załamana takim obrotem spraw Kato również rozpłakała się na korcie, a Sutjiadi próbowała ją pocieszać.