Hurkacz i Zieliński nie zawiedli. Polska z awansem

03/02/2024, 13:25 GMT+1

Zgodnie z oczekiwaniami Hubert Hurkacz i Jan Zieliński pokonali Uzbeków Siergieja Fomina i Chumojuna Sułtanowa 7:6 (7-1), 6:4, pieczętując zwycięstwo i awans Polaków do Grupy Światowej I Pucharu Davisa. Później w swoim meczu zwyciężył jeszcze Kamil Majchrzak.

Hubert Hurkacz przed Pucharem Davisa

Spotkanie rozpoczęło się od serwisu Huberta Hurkacza i szybkiego objęcia prowadzenia. Później gospodarze rywalizacji zaczęli grać coraz lepiej, czego efektem było przełamanie podania Jana Zielińskiego. To był najdłuższy gem tego spotkania.
W szóstym gemie nastąpiła kapitalna akcja przy siatce Hurkacza, która przesądziła o odrobieniu strat przez Polaków, przy podaniu Siergieja Fomina. Tie-break toczył się pod wyraźne dyktano kadry prowadzonej przez Mariusza Fyrstenberga. Rywalom przydarzył się nawet podwójny błąd serwisowy, co ułatwiło wygraną biało-czerwonych aż 7-1.

Zmarnowali trzy break pointy

W drugim secie, przy stanie 1:1, nastąpiło ponowne przełamanie podania Fomina. Tym razem skuteczne były techniczne zagrania Zielińskiego po crossie. Goście w tej partii w miarę upływu czasu prezentowali się zdecydowanie lepiej. Uzbecy do końca nie rezygnowali jednak z walki.
Przy podaniu Hurkacza gospodarze mieli w sumie trzy break pointy, aby doprowadzić do remisu 5:5. Role się odwróciły i po silnym serwisie ósmego zawodnika światowego rankingu Fomin posłał piłkę w siatkę, co oznaczało koniec tej rywalizacji po ponad półtorej godzinie gry.

Triumf Majchrzaka

Kamil Majchrzak zwyciężył natomiast Maksima Szyna 6:1, 6:1. W czwartej grze w stolicy Uzbekistanu dominacja Kamila Polaka (807. w ATP) od początku nie podlegała dyskusji. Jego rywal zajmujący bardzo odległe miejsce w światowym rankingu (1469), miał niewiele atutów, aby móc skutecznie się przeciwstawić. Swoje podanie w pierwszym secie wykorzystał tylko przy pierwszej okazji. W drugiej partii sytuacja wyglądała podobnie. Pojedynek trwał zaledwie 48 minut.

W piątek Hurkacz wygrał z Fominem 6:2, 6:1, a Maks Kaśnikowski pokonał Sułtanowa 6:3, 6:1.
W programie zaplanowane są jeszcze pojedynki singlowe Hurkacz - Sułtanow i Kaśnikowski - Fomin. Stawką meczu był awans do Grupy Światowej I, stanowiącej bezpośrednie zaplecze elity.
Polska - Uzbekistan 4:0
Hubert Hurkacz - Siergiej Fomin 6:2, 6:1
Maks Kaśnikowski - Chumojun Sułtanow 6:3, 6:1
Hubert Hurkacz, Jan Zieliński - Siergiej Fomin, Chumojun Sułtanow 7:6 (7-1), 6:4
Kamil Majchrzak - Maksim Szyn 6:1, 6:1