Chinka zakończyła piękny sen kwalifikantki w Melbourne

Akt. 25/01/2024, 14:28 GMT+1

Qinwen Zheng została drugą finalistką wielkoszlemowego Australian Open. W czwartek 21-latka pokonała plasującą się niemal 80 miejsc niżej w światowym rankingu Ukrainkę Dajanę Jastremską 6:4, 6:4. W starciu o tytuł Chinka zagra z Białorusinką Aryną Sabalenką.

Piłka meczowa z półfinału Australian Open Jastremska - Zheng

Zestawienie drugiego półfinału w Melbourne było co najmniej sensacyjne. Kibiców szczególnie mogła dziwić obecność Jastremskiej, czyli kwalifikantki notowanej na odległym, 93. miejscu w rankingu WTA.
Ukrainka nie znalazła się na tym etapie turnieju przez przypadek. Po drodze jej wyższość musiały uznać takie tenisistki jak Marketa Vondrousova, Wiktoria Azarenka czy Linda Noskova, która dwie rundy wcześniej zastopowała Igę Świątek.

Linda Noskova - Dajana Jastremska. Skrót ćwierćfinału Australian Open 2024

Miłe złego początki Ukrainki

I choć zdecydowaną faworytką była rozstawiona w Australii z numerem 12. Zheng, to początek pojedynku nie ułożył się dla niej najlepiej. Wyżej notowana zawodniczka grała nerwowo, szybko dała się przełamać, a po dwóch gemach przegrywała 0:2.
Później Chinka wyraźnie uspokoiła emocje. Błyskawicznie doprowadziła do remisu, a następnie poszła za ciosem i objęła pierwsze tego dnia prowadzenie (4:3).
Jak się okazało, Jastremska zmagała się z problemami zdrowotnymi. Została nawet zmuszona do wzięcia przerwy medycznej, ale po kilku minutach szczęśliwie powróciła do rywalizacji.

Przerwa medyczna Jastremskiej w 1. secie półfinału z Zheng

Poniesionych wcześniej strat nie była jednak w stanie odrobić i pierwszy set zakończył się zwycięstwem Zheng 6:4.

Zheng wygrała 1. seta półfinału Australian Open z Jastremską

Zheng przypieczętowała awans

W drugiej partii żadna z tenisistek długo nie potrafiła wypracować bezpiecznej przewagi. Obie początkowo pewnie utrzymały swoje podania, a w gemach numer trzy i cztery wzajemnie przełamywały się. Rezultat? 2:2.
Kluczowy dla losów całej odsłony okazał się siódmy gem spotkania. W nim Chinka raz jeszcze odebrała serwis przeciwniczce, wygrywając "na sucho", czyli bez straty punktu (4:3).
W końcówce Zheng musiała jedynie kontrolować sytuację na korcie, co wyszło jej znakomicie. Finalnie triumfowała 6:4 i awansowała do wielkiego finału. Pierwszego wielkoszlemowego w jej karierze.

Rywalką Chinki w walce o tytuł będzie Aryna Sabalenka (2. WTA). W czwartek Białorusinka pokonała Amerykankę Coco Gauff (4. WTA) 7-6 (7-2), 6:4.