Obronił piłkę meczową, odniósł przełomowe zwycięstwo

Akt. 19/06/2023, 08:26 GMT+2

Frances Tiafoe pokonał Jana-Lennarda Struffa w niesamowicie emocjonującym finale turnieju ATP 250 na trawiastych kortach w Stuttgarcie. Amerykanin obronił nawet piłkę meczową, by ostatecznie pokonać 33-letniego Niemca 4:6, 7:6(1), 7:6(8). Trzeci tytuł w karierze dał mu awans do czołowej dziesiątki światowego rankingu.

Hurkacz walczy w Stuttgarcie

Niezwykle zacięty finał trwał dwie godziny i 12 minut. W tym czasie doszło do zaledwie jednego przełamania, gdy w pierwszej odsłonie Struff, który w półfinale wyeliminował Huberta Hurkacza, objął prowadzenie 4:3.

Struff wciąż bez turniejowego zwycięstwa

W całym meczu reprezentant gospodarzy zanotował aż 56 uderzeń wygrywających, przy 36 rywala. Obronił też wszystkie trzy break pointy. O losach rywalizacji decydować musiał tie-break w finałowym secie.
- Był szalony. To była huśtawka nastrojów, szczególnie przy wymianie przy 6-5 – przyznał Tiafoe. – On serwował doskonale, nie udało mi się przełamać go ani razu przez trzy sety. Ale walczyłem do końca i mam powody do zadowolenia. Teraz mogę pochwalić się tytułami na wszystkich trzech nawierzchniach. Jestem kompletnym tenisistą, jestem w stanie powalczyć wszędzie – podkreślił.
Swój pierwszy tytuł Amerykanin wywalczył w 2018 roku na twardych kortach w Delray Beach. Miał wówczas 20 lat. W tym sezonie dorzucił do tego wygrane w Houston (korty ziemne) i Stuttgarcie. Od poniedziałku sklasyfikowany jest na rekordowo wysokim, 10. miejscu w rankingu ATP (awansował o dwie lokaty).
Z kolei dla Struffa był to trzeci przegrany finał w karierze. 21. na świecie Niemiec w 2021 roku nie dał rady zgarnąć tytułu w Monachium (korty ziemne), a całkiem niedawno okazał się słabszy w meczu o tytuł w Madrycie (korty ziemne).