Wielki dzień Hurkacza. Wygrał finał w Szanghaju po zaciętym boju

Piotr Kaszubski

Akt. 15/10/2023, 15:18 GMT+2

Świetny finał turnieju ATP w Szanghaju zakończony zwycięstwem Huberta Hurkacza. Polak po meczu pełnym zwrotów akcji wygrał 6:3, 3:6, 7:6 (10-8) i sięgnął po drugi w karierze tytuł z serii Masters 1000.

Hubert Hurkacz wygrał turniej Shanghai Masters (źr. Getty Images)

Na koniec sezonu Hubert Hurkacz jest w wielkiej formie. Po dobrych meczach awansował do finału w Szanghaju, gdzie spotkał się z Andriejem Rublowem. Był to ich piąty pojedynek.
Bilans mieli do niedzieli remisowy. Trzy z tych meczów odbyły się w turniejach rangi Masters 1000 - w Rzymie (2020) i Miami (2021) triumfował Hurkacz, natomiast w Indian Wells (2022) górą był Rublow. Rosjanin pokonał Polaka także w półfinale zawodów w Dubaju (2022).

Znakomity początek Hurkacza

Obaj również wygrali po jednym tytule z cyklu Masters 1000. Polak triumfował w Miami w 2021 roku, a Rosjanin zwyciężył w tym sezonie w Monte Carlo.
W finale w Szanghaju Hurkacz od początku pewnie serwował, nie pozwalając rywalowi na ani jednego break point. W szóstym gemie pierwszego seta sam wykorzystał słabość Rublowa. Odebrał mu serwis i wyszedł na prowadzenie 4:2. Po chwili wygrał seta 6:3, na koniec posyłając asa. Przy swoim podaniu Polak stracił zaledwie pięć punktów. Set trwał 32 minuty.
Z trybun jego popisy podziwiał sam Roger Federer, który przyleciał do Chin promować turniej.

Rywal przycisnął

Niestety, ale 26-latek stracił koncentrację na początku drugiej partii. Rublow za to mocniej przycisnął, wiedząc, że musi odrabiać straty. Tym razem to Hurkacz dał się jako pierwszy przełamać. W efekcie po kilku minutach przegrywał 0:3. Rosjanin coraz lepiej serwował. Wygrał aż 10 z 11 piłek po pierwszym podaniu. Przełamanie na początku zdecydowało o dalszym przebiegu. Panowie wygrywali do końca tej partii swoje gemy serwisowe, więc set padł łupem Rosjanina 6:3.
Wrocławianin długo czekał na swoją szansę w kolejnym secie. Przy prowadzeniu 5:4 wywalczył pierwszą piłkę meczową przy podaniu Rosjanina. Rywal obronił się asem, a po chwili wyrównał na 5:5.
Panowie dorzucili na konto dwa kolejne gemy przy swoim podaniu, więc o wygranej decydował tie-break, w którym od początku na prowadzenie wyszedł Rublow 5-2. Potem miał nawet piłkę meczową, ale jej nie wykorzystał. Ostatecznie Hurkacz wygrał w tie-breaku 10-8, a cały mecz pełen zwrotów akcji 6:3, 3:6, 7:6.
Zwycięzca zgranie 1,26 mln dolarów, a pokonany w finale otrzyma 662 tys.