Polak wygrał prestiżowy turniej i jest liderem rankingu

22/05/2023, 08:21 GMT+2

Jan Zieliński i Hugo Nys po zwycięstwie w turnieju ATP 1000 na kortach ziemnych w Rzymie awansowali na pierwsze miejsce w rankingu Doubles Race. To trzeci tytuł Polaka w karierze, a drugi w parze z partnerem z Monako.

Jan Zieliński i Hugo Nys trofeum w Rzymie odbierali w strugach deszczu (SNTV)

Wcześniej Zieliński triumfował dwukrotnie w hali w Metz - w 2021 roku z Hubertem Hurkaczem, a w 2022 z Nysem. 26-letni tenisista z Warszawy i zawodnik z Monako to finaliści tegorocznej edycji wielkoszlemowego Australian Open.
Niedzielny mecz z Robinem Haase i Botikiem van de Zandschulpem trwał tylko 66 minut. Zieliński i Nys bardzo dobrze serwowali, nie dając ani jednej szansy Holendrom na przełamanie.

Świątek pogratulowała Zielińskiemu

W pierwszym secie mogli przełamać podanie rywali w ósmym gemie, jednak nie wykorzystali trzech piłek. Celu dopięli w dwunastym gemie, wykorzystując drugą okazję i wygrali partię 7:5. Drugi set trwał 27 minut i miał jednostronny przebieg. Skończył się wynikiem 6:1.
Sukcesu Zielińskiemu pogratulowała między innymi Iga Świątek, która w stolicy Włoch nie obroniła tytułu w rywalizacji pań. W ćwierćfinale skreczowała z powodu kontuzji z późniejszą zwyciężczynią Jeleną Rybakiną.
"Janek! Gratulacje" - napisała w mediach społecznościowych Świątek.

Zieliński liderem rankingu ATP Doubles Race

Dzięki triumfowi w Rzymie Zieliński i Nys zyskali 1000 punktów i w rankingu tegorocznego ATP Doubles Race (wyłoni osiem najlepszych par, które wystąpią w kończącym sezon ATP Finals) awansowali o siedem pozycji, na sam szczyt zestawienia (2532 pkt).
Drugie miejsce zajmuje indyjsko-australijski duet Rohan Bopanna i Matthew Ebden (2510 pkt), a trzecie Holender Wesley Koolhof i Brytyjczyk Neal Skupski (2430), którzy w Rzymie byli rozstawieni z "jedynką" (odpadli w półfinale).