WTA Rzym 2021: Iga Świątek zagrała najdłuższy mecz, najwyżej w karierze - tenis

13/05/2021, 14:41 GMT+2

Można było spodziewać się trudnego starcia i tak było. W walce o ćwierćfinał turnieju WTA w Rzymie Iga Świątek spędziła na korcie łącznie 170 minut. To był jej najdłuższy mecz w zawodowym tourze w karierze. Po pokonaniu Barbory Krejcikovej Polka awansuje też na najwyższą pozycję w rankingu WTA.

W czwartek tenisistka z Raszyna miała od początku spore problemy. Przegrała pierwszą odsłonę z Krejcikovą 3:6. W drugiej obroniła dwie piłki meczowe, ale ostatecznie zwyciężyła po tie-breaku 7:6 (5). W trzeciej partii sama wykorzystała drugą okazję na triumf przy podaniu Czeszki (7:5).
Łącznie na korcie spędziła dwie godziny i 50 minut. Jeszcze nigdy nie grała tak długiego pojedynku.
Dotychczasowym najdłuższym spotkaniem było to z zeszłorocznego Australian Open. Wtedy 18-letnia jeszcze Świątek w 4. rundzie przegrała z Anett Kontaveit 7:6 (4), 5:7, 5:7. Widowisko, w którym Polka w trzeciej partii odrobiła straty z 1:5, trwało 162 minuty.

Świątek będzie najwyżej w karierze

W czwartek najlepsza polska zawodniczka nie tylko awansowała do najlepszej ósemki prestiżowej imprezy, ale także w wirtualnym rankingu WTA przesunęła się na najwyższe miejsce w karierze.
Jak dotąd najlepszą pozycją Polki była 15. Po raz pierwszy znalazła się na niej 1 marca. Na tej samej lokacie była także w ostatni poniedziałek.
W najbliższym notowaniu znajdzie się co najmniej na 14. miejscu. W wirtualnej klasyfikacji nasza tenisistka ma koncie 3725 punktów. Jeśli triumfowałaby w rzymskiej imprezie, miałaby 4435 punktów. To dałoby jej awans nawet na dziewiątą pozycję.
W ćwierćfinale Świątek zmierzy się ze zwyciężczynią meczu Garbine Muguruza – Elina Switolina.
Wynik meczu 1/8 finału:Iga Świątek (Polska, 15) – Barbora Krejcikova (Czechy) 3:6, 7:6 (5), 7:5.

Autor: Srogi / Źródło: eurosport.pl