WTA Eastbourne 2022. Magda Linette - Łesia Curenko: wynik i relacja

22/06/2022, 15:45 GMT+2

Magda Linette może się już skupić na przygotowaniach do Wimbledonu. Próbę generalną, turniej w Eastbourne, zakończyła na 3. rundzie, w której w środę przegrała z Łesią Curenko 5:7, 6:3, 5:7, mimo że już serwowała na mecz.

W tegorocznej edycji turnieju rozgrywanego w angielskim kurorcie poznanianka odniosła dwa cenne rezultaty, odprawiając z kwitkiem Dankę Kovinić i rozstawioną Alison Riske. Tym samym zanotowała najlepszy w tym sezonie występ na kortach trawiastych, bo dwóch meczów nie wygrała ani w Nottingham, ani w Birmingham.
Nie poszła jednak za ciosem, a z drugiej imprezy z rzędu wyeliminowała ją tenisistka z Ukrainy. W Birmingham nie sprostała trzeciej rakiecie tego kraju Dajanie Jastremskiej, w tym tygodniu - Curenko, czyli ukraińskiej piątce.

Szalona pogoń w pierwszym secie

Tak jak przed tygodniem Linette poległa w dwóch setach, choć stoczyła dużo bardziej zacięty pojedynek.
Początek meczu nie zapowiadał jednak wielkich emocji. Curenko przełamała Polkę już na 2:1 i sukcesywnie powiększała przewagę. W pewnym momencie było już nawet 5:1. I dopiero wtedy, kiedy nie miała już nic do stracenia, Linette rzuciła się do odrabiania strat. Popisowo rozegrane cztery kolejne gemy pozwoliły jej doprowadzić do remisu 5:5. Linette serwowała na to, by po raz pierwszy w meczu objąć prowadzenie, ale nic z tego. Curenko dała się wyszumieć rywalce i wtedy sama zaatakowała. Przełamanie na 6:5 oznaczało, że to ona staje przed szansą na zamknięcie seta. Wykorzystała drugą piłkę setową.

Cierpliwość kluczem do sukcesu

Linette, której szalona pogoń poszła na marne, nie podłamała się jednak tym niepowodzeniem. Drugiego seta zaczęła z nowymi nadziejami. Przede wszystkim pilnowała swojego podania, jak w trzecim gemie, gdy obroniła dwa breakpointy z rzędu.
Kluczem do sukcesu w tym secie okazała się cierpliwość.
Na przełamanie serwisu przeciwniczki w drugim secie naszej tenisistce przyszło bowiem czekać aż do ósmego gema, ale było warto. 5:3 i otwarta droga do odrobienia strat. Linette utrzymała podanie, wygrała 6:3 i zaprosiła wszystkich na decydującą partię.

Wszystko od nowa

Mecz zaczął się więc niejako od początku, z tym że Linette miała już w ręku dowód, że jest w stanie pokonać 114. w rankingu Curenko. Od początku trzeciego seta Polka próbowała wywierać presję na Ukraince, ale i tym razem musiała uzbroić się w cierpliwość. Curenko w dalszym ciągu pilnowała podania, a i starała się podgryzać wyżej notowaną rywalkę, kiedy tylko nadarzyła się okazja.
Pierwsze breakpointy - przy 2:2 - miała jednak Linette. Żadnej z dwóch piłek na przełamanie Polka nie wykorzystała.
Decydujący set trzymał w napięciu do samego końca, a szala przechylała się z minuty na minutę.
Jako pierwsza zaatakowała Linette, przełamując rywalkę na 4:3, co potwierdziła gemem na 5:3. Przy 5:4 serwowała na mecz i awans miała w swoich rękach. Polka nie wytrzymała jednak presji.
Będąca pod ścianą Curenko odrobiła straty i poszła za ciosem. Od stanu 3:5 wygrała cztery gemy z rzędu i mecz, wykorzystując drugą piłkę meczową.
Rywalkę Curenko w ćwierćfinale wyłoni pojedynek brytyjskiej rewelacji Jodie Burrage z rozgrywającą sezon życia na kortach trawiastych Beatriz Haddad Maią. Przystępując do środowego pojedynku, Brazylijka miała już serię 11 wygranych meczów z rzędu, wszystkie właśnie na trawie.

Teraz Wimbledon

Dla Linette był to sprawdzian generalny przed wielkoszlemowym Wimbledonem, który startuje już w poniedziałek 27 czerwca.
Najlepszym wynikiem Linette na kortach All England Clubu jest 3. runda, do której doszła w 2019 i 2021 roku.
Oprócz Linette w Londynie w singlu kobiet wystąpią rozstawiona z numerem 1 Iga Świątek oraz Magdalena Fręch (w Eastbourne odpadła w 2. rundzie). O przepustkę z kwalifikacji walczą jeszcze Katarzyna Kawa i Maja Chwalińska.