WTA Budapeszt. Świątek wygrała z Danilović w pierwszej rundzie

19/02/2019, 11:35 GMT+1

Iga Świątek (140. WTA) pokonała utalentowaną Serbkę Olgę Danilović (114. WTA) 6:3, 6:0 w pierwszej rundzie turnieju WTA Tour w Budapeszcie. Dla 17-latki to pierwsze w karierze zwycięstwo w drabince głównej elitarnego cyklu (Wielkie Szlemy organizowane są przez ITF). Jej kolejną rywalką będzie lepsza z pary Alison Van Uytvanck [1] - Wiera Zwonariowa.

Do turnieju głównego w stolicy Węgier Świątek przebijała się przez kwalifikacje. Podobnie jak podczas Australian Open, egzamin zdała celująco, pokonując Holenderkę Bibiane Schoofs 6:2, 6:3 i Bułgarkę Wiktoriję Tomową 6:3, 6:2.
W pierwszej rundzie Hungarian Ladies Open Polka trafiła na dobrą znajomą z czasów juniorskich – starszą o rok Danilović, która w poprzednim sezonie zdołała wygrać turniej WTA w Moskwie. W tym roku panie spotkały się już w pierwszej rundzie eliminacji Australian Open i wówczas Świątek wygrała 1:6, 7:6(4), 7:5.

Koncertowa gra Świątek

W Budapeszcie mecz nie był już tak wyrównany. Spokojna i skoncentrowana Świątek nie dała tym razem rywalce najmniejszych szans. Zacięta walka trwała do stanu 2:2 w pierwszym secie, a trzy kolejne gemy, choć wyrównane, zakończyły się zwycięstwem tenisistki Legii Warszawa.
W drugim secie dominacja Polki była już bezdyskusyjna, a rozbita Danilović nie była w stanie ugrać choćby gema.
W trwającym 63 minuty meczu Serbka miała ogromne problemy z drugim podaniem, popełniając aż dziewięć podwójnych błędów serwisowych. Świątek swojego podania nie straciła ani razu (obroniła dwa break pointy).
W kolejnej rundzie Polkę czeka dużo trudniejsze zadanie. W czwartek zagra z najwyżej rozstawioną Van Uytvanck (50. WTA) lub byłą wiceliderką rankingu i dwukrotną finalistką w Wielkim Szlemie, 34-letnią Zwonariową.
Autor: br / Źródło: Eurosport