Wimbledon 2022. Novak Djoković - Jannik Sinner: wynik i relacja meczu 1/4 finału - Tenis

05/07/2022, 16:13 GMT+2

Novak Djoković awansował do półfinału wielkoszlemowego Wimbledonu. W ćwierćfinale imprezy rozgrywanej w Londynie Serb, mimo że przegrywał 0-2 w setach, pokonał turniejową "10" Włocha Jannika Sinnera 5:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:2.

Zdaniem ekspertów, zdecydowanym faworytem wtorkowego starcia Djokovicia (3. ATP) z Sinnerem (13. ATP) był Serb. Przez wielu tenisista pochodzący z Belgradu był typowany do 21. zwycięstwa wielkoszlemowego w karierze, ale pierwszego od wygranej w Wimbledonie w 2021 roku.

Świetny początek Sinnera

Spotkania rozpoczęło się bardzo dobrze dla byłego lidera światowego rankingu. Djoković szybko przełamał swojego rywala, a po zaledwie kilku minutach walki prowadził już 2:0.
Od połowy pierwszego seta na korcie centralnym zaczął dominować jednak Włoch. Sinner grał coraz dokładniej, co momentalnie przełożyło się na rezultat na tablicy wyników.
Od stanu 4:1 dla Serba, 20-letni tenisista z Innichen wygrał sześć gemów, przegrywając w tym czasie tylko jednego. Cała partia zakończyła się jego triumfem 7:5.
W drugim secie przewaga Sinnera była jeszcze bardziej widoczna. Djoković nie miał argumentów, by powstrzymać świetnie serwującego przeciwnika. Trzynasty zawodnik rankingu ATP dodatkowo znakomicie returnował, co przyniosło mu dwa przełamania i zwycięstwo 6:2.

Znakomity powrót Djokovicia

Od awansu Włocha dzieliła już tylko jedna wygrana partia. Obraz gry dość nieoczekiwanie uległ jednak zmianie, a stroną przeważającą tym razem był sześciokrotny triumfator Wimbledonu. Serb nie popełniał w tej fazie meczu wielu błędów, a o jego wygranej 6:3 przesądziło zaledwie jedno przełamanie, w czwartym gemie seta.
Były lider zestawienia ATP kontynuował dobrą dyspozycję także w czwartej partii. Djoković raz po raz popisywał się fenomenalnymi zagraniami, szybko objął prowadzenie 4:0 i ostatecznie, zwyciężając 6:2, doprowadził do piątego seta.

W decydujących fragmentach więcej zimnej krwi zachował bardziej utytułowany z tenisistów. Już w trzecim gemie przełamał rywala, a następnie umiejętnie kontrolował sytuację na korcie. Partia zakończyła się wynikiem 6:2, a z awansu do półfinału - po trwającym ponad trzy i pół godziny spotkaniu - mógł cieszyć się Serb.
- To były dwa różne mecze - powiedział później, komplementując rywala i stwierdzając, że Sinner ma przed sobą wielką przyszłość. Jak przyznał, po dwóch pierwszych setach skorzystał z przerwy na toaletę, gdzie "porozmawiał sam ze sobą przed lustrem".
Dzięki wygranej z Włochem, Djoković może obecnie pochwalić się serią 26 zwycięstw z rzędu na londyńskich kortach. Do półfinału wielkoszlemowych turniejów awansował po raz 43. w karierze, a do tej fazy Wimbledonu - po raz jedenasty.

Kolejnym rywalem 35-latka będzie zwycięzca Brytyjczyk Cameron Norrie (12. ATP), który pokonał Belga Davida Goffina 3:6, 7:5, 2:6, 6:3, 7:5.