Wimbledon 2021. Novak Djoković - Denis Shapovalov: wynik i relacja

09/07/2021, 19:09 GMT+2

Novak Djoković w niedzielę stanie przed szansą wywalczenia trzeciego w tym roku i 20. w karierze tytułu wielkoszlemowego. W półfinale Wimbledonu bez straty seta pokonał Denisa Shapovalova 7:6 (7-3), 7:5, 7:5, choć w każdej z partii ambitny Kanadyjczyk stawiał zaciekły opór.

Piątek był dniem męskich półfinałów na Wimbledonie. Na pierwszy ogień poszli Hubert Hurkacz i Matteo Berrettini. Polak robił, co mógł, ale wobec świetnie serwującego Włocha był bezradny. Przez całe spotkanie ani razu go nie przełamał. Jedynego seta wygrał po tie-breaku. Berrettini wygrał 6:3, 6:0, 6:7 (3-7), 6:4 i pewnie awansował do finału.
O ile w pierwszym piątkowym półfinale na kortach All England Clubu wynik teoretycznie wydawał się sprawą otwartą, o tyle w drugim pojedynku o finał faworyt mógł być tylko jeden. Djoković walczył o 30. wielkoszlemowy finał, z czego siódmy na Wimbledonie. Tytułów w Londynie ma pięć. Potrzebuje tego szóstego, by na liście wielkoszlemowych mistrzów zrównać się z pozostałymi przedstawicielkami wielkiej trójki: Rogerem Federerem i Rafaelem Nadalem.

Złe dobrego początki

Początek popołudniowego pojedynku jednak mógł zaskoczyć. Już w trzecim gemie Serb niespodziewanie stracił podanie i warunki zaczął dyktować Shapovalov.
Kanadyjski młokos grał pewnie i pewnie zmierzał do zwycięstwa w pierwszym secie. Ręka zadrżała mu dopiero, gdy serwował na seta. Perspektywa urwania seta serbskiemu mistrzowi kompletnie go sparaliżowała. Shapovalov był o dwie piłki od wygrania tej partii, ale nie dał rady postawić kropki nad i. Djoković odrobił straty, a potem na fali wygrał tie-breaka.
Sety numer 2 i 3 miały identyczny przebieg. Obaj tenisiści mieli swoje szanse, ale obyło się bez przełamań. Djoković w obu przypadkach przyciskał rywala w ostatnim momencie, kiedy pachniało już tie-breakiem. Dogrywki nie były jednak potrzebne. W drugim i trzecim secie Serb przełamywał Shapovalova na 6:5, co za każdym razem potwierdzał pewnie wygranym gemem serwisowym. W tym drugim przypadku na wagę w pełni zasłużonego awansu.
Finał Wimbledonu Djoković - Berrettini w niedzielę. Najpierw w sobotę mecz o tytuł w grze pojedynczej kobiet: Ashleigh Barty zmierzy się z Karoliną Pliskovą.