Turniej ATP w Rzymie. Novak Djoković - Casper Ruuda- wynik i relacja - tenis

20/09/2020, 16:55 GMT+2

Serbski tenisista Novak Djoković zmierza do kolejnego triumfu w bogatej karierze. Lider światowego rankingu pokonał Norwega Caspera Ruuda (34. ATP) 7:5, 6:3 i awansował do finału turnieju ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Niedzielna wygrana nie przyszła mu jednak łatwo.

Nie licząc dyskwalifikacji w spotkaniu 1/8 finału wielkoszlemowego US Open w Nowym Jorku Serb ostatniej porażki w oficjalnym meczu doznał w połowie listopada ubiegłego roku. Oczywiście przez kilka miesięcy nie rozgrywano żadnych zawodów z powodu pandemii COVID-19, ale i tak statystyki "Djoko" robią wrażenie.

Wyrównana walka

W niedzielę słynny serbski tenisista miał problemy w pierwszym secie. Ruud przełamał bowiem jego serwis w trzecim gemie i niedługo później prowadził 3:1. W partii dziesiątej Norweg miał dwie piłki setowe, ale ostatecznie Djoković zdołał wydobyć się z wielkich opresji i doprowadzić do remisu 5:5. Do końca seta trwała bardzo zacięta walka. Do wygrania 11. gema "Nole" potrzebował aż siedemnastu piłek. Następnie ponownie przełamał podanie rywala i triumfował 7:5.
W drugiej partii także dużo było walki i długich, zaciętych gemów. Djoković ponownie jednak okazał się skuteczniejszy. Decydujący moment spotkania przyszedł w szóstym gemie. Wówczas to Serb okazał się lepszy przy serwisie Norwega. Ruud miał jeszcze swoje szanse na przełamanie światowej "jedynki", ale nie wykorzystał dwóch break pointów. Ostatecznie po trzech meczbolach triumfował Djoković. Mecz trwał dwie godziny i 12 minut.

Oni jeszcze grają

W drugim półfinale zaplanowanym na godzinę 19 na Foro Italico w stolicy Włoch zmierzą się rozstawiony z numerem 12. Kanadyjczyk Denis Shapvalov i turniejowa "ósemka" Argentyńczyk Diego Sebastian Schwartzman, który w ćwierćfinale sensacyjnie pokonał rozstawionego z numerem drugim Hiszpana Rafaela Nadala 6:2, 7:5.

Turniej w Rzymie jest dla większości tenisistów z czołówki praktycznie jedynym sprawdzianem na "mączce" przed zaplanowanym na 27 września początkiem wielkoszlemowego French Open w Paryżu.