Tenisowy Wielki Szlem: 10-punktowy tie-break w decydującym secie we wszystkich czterech turniejach - tenis

16/03/2022, 15:41 GMT+1

We wszystkich czterech turniejach Wielkiego Szlema będzie obowiązywał 10-punktowy tie-break w decydującym secie - poinformowały w środę władze najbardziej prestiżowych imprez tenisowych. Nowe zasady wejdą w życie od majowego French Open.

Zgodnie z przepisami, jeśli w decydującym secie będzie wynik 6:6, to o wygranej zadecyduje tie-break rozgrywany do 10 i przewagi dwóch punktów.

Na razie zmiana ma charakter testowy i zostanie zrewidowana po rozegraniu wszystkich czterech turniejów wielkoszlemowych.

"Zmiany dokonano w celu ujednolicenia przepisów" - poinformowano w oświadczeniu.

W każdym z turniejów było inaczej

Do tej pory w każdej z tych imprez obowiązywały odmienne regulacje. 10-punktowy tie-break był już w styczniowym Australian Open. W US Open zastosowanie miał tradycyjny siedmiopunktowy, w Wimbledonie - również siedmiopunktowy, ale dopiero przy wyniku 12:12 w decydującym secie. We French Open natomiast konieczne było osiągnięcie dwóch gemów przewagi.

W 2010 roku w Wimbledonie miał miejsce najdłuższy w historii mecz. Amerykanin John Isner pokonał Francuza Nicolasa Mahuta 70:68 w piątym secie po 11 godzinach i pięciu minutach rozegranych na przestrzeni trzech dni.
Autor: pqv/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP