Tenis. Turniej w Eastbourne. Iga Świątek- Samantha Stosur: wynik

21/06/2019, 16:06 GMT+2

Iga Świątek oblała sprawdzian generalny przed rozpoczynającym się 1 lipca Wimbledonem. Polka w pierwszej rundzie kwalifikacji turnieju WTA w Eastbourne uległa 0:6, 3:6 doświadczonej Samancie Stosur. Mecz trwał niecałą godzinę. Była mistrzyni US Open w kolejnej rundzie eliminacji zmierzy się z Magdą Linette bądź Urszulą Radwańską.

Stosur, która w 2011 roku wygrała turniej Wielkiego Szlema w Nowym Jorku, najlepsze tenisowe lata ma już za sobą. W ostatnim roku Australijka w żadnej imprezie, wliczając w to kwalifikacje, nie wygrała więcej niż dwóch pojedynków. 18-letnią Polkę zmiotła jednak z kortu

Łapiąc kontakt z trawą

Poprzedni turniej na trawie w Birmingham Świątek opuszczała z mieszanymi uczuciami. Tenisistka z Raszyna przebrnęła przez kwalifikacje, ale w turnieju głównym musiała uznać wyższość Łotyszki Jeleny Ostapenko, przegrywając 0:6, 2:6.
Jeszcze krócej z trawiastą nawierzchnią Polka stykała się w Eastbourne, gdzie na jej drodze znalazła się Stosur.
Imponująca mocnym serwisem i dużą siła fizyczną Australijka w pierwszym secie oddała Polce tylko sześć piłek. Tylko jedna z partii była w miarę wyrównana i skończyła się na przewagi, w pozostałych Stosur nie pozwalała na zbyt wiele rywalce. Panie zakończyły pierwszy set po zaledwie 24 minutach.

Niewykorzystana szansa

Nieco dłużej trwała druga część meczu. Świątek, która z utytułowanymi rywalkami miała do tej pory problem z wygranie chociażby trzech gemów, przegrywała już 0:3, ale od tego momentu stoczyła wyrównany pojedynek. 18-latka zdołała wygrać trzy gemy, a w dziewiątym miała olbrzymią szansę na przełamanie.
65. rakieta globu przy podaniu rywalki prowadziła już 40:0, lecz przegrała pięć kolejnych piłek. Porażka ze Stosur oznacza, że kolejnym turniejem przed świątek będzie wielkoszlemowy Wimbledon. Polka otrzymała od organizatorów tak zwaną "dziką kartę", dzięki której ma zapewnione miejsce w głównej drabince.
Pewni udziału w zasadniczej części londyńskiej imprezy na podstawie rankingu są jeszcze Magda Linette i Hubert Hurkacz. Do eliminacji zgłosili się zaś: Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa i Kamil Majchrzak.