Popularne sporty
Wszystkie sporty
Pokaż wszystko

Serena Williams: 10 najważniejszych momentów w karierze - Tenis

Emil Riisberg

08/02/2021, 10:29 GMT+1

W poniedziałek Serena Williams bez żadnych problemów pokonała Niemkę Laurę Siegemund 6:1, 6:1 i awansowała do 2. rundy Australian Open. Tym samym Amerykanka udanie rozpoczęła drogę po 24. wielkoszlemowy triumf. Oto dziesięć najważniejszych momentów w karierze 39-letniej tenisistki wybranych przez Eurosport.

Foto: Eurosport

Serena Williams jest pierwszą legendą zaprezentowaną w cyklu Eurosportu "Trailblazers", który prezentuje wyjątkowe postaci w świecie sportu.
23-krotna zwyciężczyni turniejów Wielkiego Szlema została przełamana w pierwszym gemie spotkania z Siegemund. Później jednak robiła co chciała, wygrała dziesięć gemów z rzędu i dała do zrozumienia, że jest w dobrej formie.
Amerykanka bez wątpienia zalicza się do najlepszych tenisistek w historii, a jej kariera spokojnie mogłaby doczekać się ekranizacji. Eurosport wybrał dziesięć momentów definiujących karierę Williams.
1 – Pierwszy występ w głównej drabince turnieju wielkoszlemowego
Serena zadebiutowała w Wielkim Szlemie w 1998 roku podczas Australian Open. Miała wówczas zaledwie 16 lat. Zaznaczyła swoją obecnością wygraną nad rozstawioną z "szóstką" Rumunką Iriną Spirleą z Rumunii, ale w drugiej rundzie musiała uznać wyższość swojej siostry Venus. Było to ich pierwsze starcie w profesjonalnym tenisie. Później mierzyły się ze sobą jeszcze 30 razy, w tym dziewięciokrotnie w wielkoszlemowych finałach.
2 – Pierwszy z wielu tytułów wielkoszlemowychWilliams wygrała swój pierwszy Wielki Szlem w 1999 roku, gdy triumfowała w US Open. W półfinale pokonała swoją rodaczkę i obrończynię tytułu Lindsay Davenport, a następnie zwyciężyła z wówczas zajmującą pierwsze miejsce w rankingu Martiną Hingis. Została dopiero drugą Afroamerykanką po Althei Gibson (1958), która wygrała turniej wielkoszlemowy. Tenisowy świat już wcześniej zwrócił na nią uwagę, ale dzięki wygranej zrozumiał, że narodziła się nowa gwiazda.
3 – Indian Wells, 2001Choć w 2001 roku Williams wygrała Indian Wells po zwycięstwie nad Kim Clijsters, to nie ma zbyt miłych wspomnień z tym turniejem. Zarówno ona i siostra przez 14 lat bojkotowały imprezę. Wszystko zaczęło się, gdy Venus została zmuszona do wycofania się z półfinałowego meczu przeciwko siostrze z powodu kontuzji, na co kibice obecni na trybunach zareagowali gwizdami. Dwa dni później, już podczas finału, sytuacja powtórzyła się. Oberwało się całej rodzinie Williamsów. Ojciec i zarazem trener sióstr Richard zareagował podnosząc do góry zaciśniętą pięść, nawiązując do Czarnych Panter. Venus i Richard mówili później, że byli obrażani na tle rasistowskim przez białych kibiców. Serena zdołała jednak pokonać wszelkie przeciwności, skoncentrowała się na meczu i zwyciężyła. W dalszej części kariery jej silna psychika stała się jej znakiem rozpoznawczym.
4 – "Szlem Sereny"
W 2002 roku Williams po raz pierwszy triumfowała we French Open i Wimbledonie, a następnie po raz drugi wygrała US Open. Kilka miesięcy później w końcu przyszedł finałowy mecz z siostrą Venus w Australian Open, który również zakończył się jej zwycięstwem. Została piątą tenisistką w historii, która zdobyła Grand Slam – wygrała wszystkie turnieje wielkoszlemowe.
5 – Powrót pełen wyzwań
Mało kto pamięta, że w 2007 roku Serena Williams niespodziewanie wygrała Australian Open, choć przed turniejem eksperci nie dawali jej praktycznie żadnych szans. We wcześniejszych latach miała problemy z kontuzjami i stabilizacją formy, a jakby tego było mało spotkała ją prawdziwa tragedia, gdy zastrzelono jej siostrę Yetunde. Później miała kolejne problemy, ale wszystko zmieniło się, gdy w 2008 roku wygrała US Open, po czym poprawiła wygranymi w Australian Open i Wimbledonie, dzięki czemu po raz drugi w karierze zakończyła sezon na pierwszym miejscu w rankingu. Fakt, że wielokrotnie była w stanie wrócić na szczyt stanowi o jej wielkiej sile woli.
6 – Współpraca z trenerem Mouratoglou
W 2011 roku Serena miała kolejne problemy z kontuzjami, a doszedł do tego jeszcze zagrażający jej życiu zator płucny. W 2012 roku po raz pierwszy w karierze przegrała już w pierwszej rundzie Rolanda Garrosa i podjęła decyzję o zatrudnieniu trenera Patricka Mouratoglou. Zaledwie miesiąc później wygrała swój piąty Wimbledon, a następnie wywalczyła złote medale olimpijskie w singlu i deblu na igrzyskach w Londynie. Ich współpraca zaowocowała trzema wygranymi w Wimbledonie, trzema triumfami w US Open, dwoma zwycięstwami w Roland Garros i dwoma tytułami w Australian Open.
7 – Olimpijski sukces na igrzyskach w LondynieSerena miała już na koncie złote medale olimpijskie za wygrane w deblu na igrzyskach w Sydney (2000) i Pekinie (2008), ale gdy w finale singla podczas igrzysk w Londynie (2012) pokonała Marię Szarapową 6:0, 6:1, to ponownie przeszła do historii. Została drugą tenisistką, która zdobyła "Złotego Szlema" – złoto olimpijskie i wygrane w każdym turnieju wielkoszlemowym. Pierwszą była Steffi Graf.
8 – Drugi "Szlem Sereny"
W 2015 roku Serena Williams w imponującym stylu wygrała Wimbledon – już po raz szósty, czym przypieczętowała wspaniałą serię czterech zwycięstw z rzędu w turniejach wielkoszlemowych, rozpoczętą podczas US Open w 2014 r. To był jej 21. tytuł wielkoszlemowy. W tym samym roku wygrała Roland Garros i Australian Open i została dopiero trzecią tenisistką w historii, która wygrała każdy turniej wielkoszlemowy przynajmniej trzy razy. Dołączyła do Margaret Court i Steffi Graf.
9 – Wyjątkowy Wielki Szlem
Kiedy Serena wygrywała Australian Open w 2017 roku, wówczas nikt nie wiedział, że jest w ósmym tygodniu ciąży. W finale pokonała Venus i po raz 23. zwyciężyła w turnieju wielkoszlemowym. Pobiła tym samym rekord ery Open, wyprzedzając Steffi Graf. Było to również rekordowe, siódme zwycięstwo na kortach Melbourne Park. Dopiero w kwietniu wyznała, że musi zawiesić karierę, gdyż jest w ciąży. We wrześniu urodziła córkę Alexis Olympię Ohanian Jr.
10 – Kolejny wspaniały powrót?
Williams czeka na zwycięstwo w 24. turnieju wielkoszlemowym. Powrót po urodzeniu córki nie należał do najłatwiejszych, ale od czasu gdy pojawiła się na korcie podczas Roland Garros w 2018 roku, zdołała dojść do czterech finałów. Czy w Australii stać ją na kolejny triumf? Czas pokaże. Pierwszy krok już wykonała.

Autor: PO/TG / Źródło: Eurosport
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama