Rosjanka Anastazja Potapowa i Ukrainka Marta Kostiuk zagrają w 2. rundzie turnieju Miami Open 2023

21/03/2023, 18:24 GMT+1

Ukraińska tenisistka Marta Kostiuk (38. WTA) wygrała 6:3, 6:2 z notowaną 11 pozycji niżej Włoszką Elisabettą Cocciaretto w pierwszej rundzie turnieju WTA 1000 w Miami. W kolejnej fazie turnieju spotka się z Anastazją Potapową, która niedawno naraziła się tenisowym władzom prorosyjską demonstracją podczas imprezy w Indian Wells.

Fala krytyki spadła na Potapową po tym, jak podczas turnieju w Indian Wells wyszła na kort w koszulce Spartaka Moskwa.
Na tę demonstrację, zdecydowanie źle odebraną w czasie trwającej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, zareagowały nie tylko jej rywalki, z Igą Świątek na czele, ale również władze kobiecej federacji. Wystosowały oficjalne ostrzeżenie wobec notowanej na 26. miejscu listy zawodniczki.
Teraz obawy o jej zachowanie wracają przed spotkaniem w drugiej rundzie turnieju w Miami. Rywalką Potapowej będzie bowiem Ukrainka Marta Kostiuk, która wcześniej wielokrotnie zwracała uwagę WTA na niestosowne, a często wręcz prowokacyjne zachowanie rosyjskich tenisistek.

Włoszka odprawiona z kwitkiem

Zanim jednak Kostiuk rozegra mecz podwyższonego ryzyka z Potapową, rozprawiła się we wtorek z Włoszką Cocciaretto.
Mecz, choć wynik na to nie wskazuje, w pierwszej partii był dość wyrównany. Kostiuk co prawda przełamała Włoszkę już w czwartym gemie, ale Cocciaretto kilka chwil później była bliska odrobienia strat. Ukrainka w siódmym gemie obroniła jednak trzy break pointy i utrzymała własny serwis, rozstrzygając po kolejnych kilku minutach na swoją korzyść pierwszego seta.
W drugim rządziła na korcie już niepodzielnie. Włoszka była przełamywana dwukrotnie, jednocześnie ani razu nie stwarzając poważnego zagrożenia dla Ukrainki.

Po godzinie i 18 minutach było już po wszystkim. 20-letnia Kostiuk, która na początku marca wygrała w Austin pierwszy turniej w karierze, awansowała do drugiej rundy imprezy w Miami. Potapowa starciem z Ukrainką rozpocznie rywalizację na Florydzie. W pierwszej fazie miała bowiem tzw. wolny los.
W turnieju singlistek grają dwie polskie tenisistki: broniąca wywalczonego przed rokiem tytułu Świątek i Magda Linette. Obie rozpoczną rywalizację od drugiej rundy. Rywalki poznają we wtorek wieczorem naszego czasu.
Autor: macz / Źródło: eurosport.pl