Roland Garros 2020. Iga Świątek - Nadia Podoroska - wynik i relacja - French Open

08/10/2020, 14:27 GMT+2

Bez straty seta i z wielką formą Iga Świątek awansowała do wielkiego finału wielkoszlemowego French Open. Polka pokonała Nadię Podoroską 6:2, 6:1. W sobotę wielki finał na kortach im. Rolanda Garrosa.

Argentynka zaczęła spotkanie odważnie, efektownie wygrała pierwsze dwa punkty przy serwisie Polki, ale potem była pod ciągłym ostrzałem. Nie radziła sobie z siłą i szybkością Świątek. Polka starała się od początku przejmować inicjatywę w każdej wymianie. Potrafiła zaskoczyć przeciwniczkę kątem uderzenia, miała szerszy wachlarz zagrań.

Iga była za szybka dla rywalki

Podoroska przegrała swój serwis, a odegrać mogła się już w piątym gemie. Mając breakpointa, wyrzuciła prosty forhend za linię końcową. Świątek wyszła wtedy z lekkich opresji i obroniła swoje podanie. Potrzebowała 36 minut i trzech piłek setowych, by wyjść w tym meczu na prowadzenie 6:2.
Drugi set nie mógł rozpocząć się lepiej. Świątek pewnie wygrała swoje podanie, w drugim gemie przełamała przeciwniczkę. Podoroska nie chciała dać za wygraną, ale Świątek zaskakiwała ją wszechstronnością zagrań. Argentynka miała też spory problem z uderzeniami kończącymi. W połowie drugiego seta nie miała na koncie ani jednego takiego zagrania.
Druga partia była wręcz popisowa w wykonaniu tenisistki z Raszyna. Podoroska próbowała zmieniać rytm, skracać wymiany, ale nawet przy próbie skrótu nadziała się na bolesnego loba ze strony Świątek.

To znowu był ekspres pt. Iga Świątek

Polska tenisistka prowadziła 4:0 i przydarzył jej się delikatny kryzys. W piątym gemie drugiego seta, przy własnym serwisie, obroniła trzy breakpointy. Argentynka przełamała Polkę dopiero przy czwartej szansie. Świątek szybko "odłamała" rywalkę, a jej oburęczny forehand w linię był ozdobą tego spotkania. Znowu zagrała z prędkością TGV – w godzinę i dziesięć minut wywalczyła awans do finału.
W pierwszej rundzie pokonała ubiegłoroczną finalistkę Marketę Vondrousovą. Potem poradziła sobie z Su-wei Hsieh, Eugenie Bouchard, w końcu zadziwiła świat w meczu z Simoną Halep. W ćwierćfinale nie dała szans Martinie Trevisan. Zrobił się niesamowity szum wokół 19-letniej Polki, a ona to wszystko wytrzymała.
Świątek jest pierwszą Polką w finale turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa w erze Open. Wcześniej do finału imprezy w Paryżu dotarła Jadwiga Jędrzejowska w 1939 r. Po 81 latach – w sobotę – znowu zobaczymy polską rakietę w finale French Open.