Puchar Davisa. Polska - Hongkong 2:0

06/03/2020, 21:37 GMT+1

Świetny początek polskich tenisistów walczących w barażu o Grupę II Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Davisa. Po pierwszym dniu rywalizacji w Kaliszu prowadzą z Hongkongiem 2:0.

W pojedynku otwarcia Kacper Żuk wygrał z Ching Lamem 6:2, 6:1, a mecz zakończył się zaledwie po 50 minutach. Spotkanie Jerzego Janowicza z Pakiem Long Yeungiem trwało trzy razy dłużej i przyniosło znacznie więcej emocji.

Wyszedł z opresji

Wracający po dwuletniej przerwie do sportu Janowicz serwował piekielnie mocno, ale rywal nie pozostawał mu dłużny i mecz toczył się w myśl zasady: "kto serwuje, ten wygrywa". Dłuższych wymian nie było zbyt wiele. W tie-breaku Azjata popełnił jeden błąd mniej; Janowicz obronił dwie piłki setowe, ale w decydującym momencie Yeung posłał asa.
W drugiej partii mecz wyglądał bardzo podobnie. Dopiero w siódmym gemie przy remisie 3:3, reprezentant Hongkongu miał aż trzy breakpointy. Polak wyszedł z opresji i ostatecznie utrzymał swoje podanie.
Pierwsze przełamanie nastąpiło dopiero w 12. gemie, przy prowadzeniu Polaka 6:5. Przy stanie 30:30, z hali ktoś krzyknął: "Jurek, to jest ten moment!". "Mam nadzieję" - odparł Janowicz i nie stracił koncentracji. Wygrał dwie kolejne akcje, doprowadzając do wyrównania.
W trzeciej partii zawodnikowi z Hongkongu zaczęło brakować sił i nie był już tak precyzyjny, ale wciąż utrzymywał swój serwis. W 10. gemie Janowicz przy podaniu rywala miał dwa meczbole. Pierwszego zmarnował, choć miał łatwą piłkę i odkryty cały kort. Chwilę później Azjata popełnił podwójny błąd serwisowy.