Puchar Davisa. Japonia - Polska: wynik spotkania i relacja

05/02/2023, 10:36 GMT+1

Polska przegrała z Japonią 0:4 spotkanie o awans do Grupy Światowej I w Pucharze Davisa. We wrześniu ponownie zagrają w Grupie II, której stawką będzie miejsce w barażach o awans do Grupy I za rok.

Jan Zieliński i Łukasz Kubot

Sytuację polskich tenisistów w spotkaniu z Japonią mocno skomplikowały już sobotnie mecze singlistów. Na twardych kortach w Miki Daniel Michalski uległ 3:6, 2:6 Yoshihito Nishioce, a Kacper Żuk przegrał 3:6, 4:6 z Taro Danielem.
Przed szansą na odwrócenie losów spotkania stanęli w niedzielę doświadczeni polscy debliści. Były lider rankingu ATP w grze podwójnej Łukasz Kubot i ubiegłotygodniowy finalista wielkoszlemowego Australian Open Jan Zieliński stanęli naprzeciw Bena McLachlana i Yosuke Wanatukiego.
Początkowo mecz układał się po myśli Polaków. W siódmym przełamali rywali, a chwilę później wygrali własne podanie i odskoczyli na 5:3. Pierwszego seta rozstrzygnęli w niewiele ponad pół godziny wynikiem 6:4.

Wypuszczona z ręki szansa

Druga partia była bardziej wyrównana, choć Kubot i Zieliński w dziewiątym gemie znów byli bliscy przełamania. Prowadzili w gemie już 40:0, ale serwujący Japończycy odrobili straty i obronili własne podanie. Ten moment okazał się przełomowy dla losów partii. Rywale Biało-Czerwonych przejęli inicjatywę i wygrali drugiego seta 7:5.
W decydującym secie gra ponownie toczyła się pod kontrolą polskich tenisistów, którzy po przełamaniu w trzecim gemie wyszli na prowadzenie. Jednak podobnie jak w drugiej partii w pewnej chwili pozwolili rywalom narzucić sobie warunki gry. Set zaczął im się wymykać z rąk.
W tie-breaku górą byli Japończycy. Wygrali decydującą rozgrywkę 7-2, zamykając Biało-Czerwonym szansę na awans do Grupy Światowej I.

W spotkaniu został rozegrany jeszcze jeden mecz, ale nie miał on już żadnego wpływu na losy całego polsko-japońskiego starcia. Zakończył się, podobnie jak wszystkie poprzednie, zwycięstwem Japończyka Kaichi Uchidy, który pokonał 6:2, 7:5 Maksa Kaśnikowskiego.
Po porażce z Japończykami polscy tenisiści zagrają we wrześniu w Grupie II, gdzie do wygrania będzie miejsce w przyszłorocznych barażach o Grupę Światową I. Ich kolejnego rywala i gospodarza spotkania wyłoni losowanie.

Wyniki meczu Japonia - Polska w Pucharze Davisa:

Yoshihito Nishioka - Daniel Michalski 6:3, 6:2
Taro Daniel - Kacper Żuk 6:3, 6:4
Ben McLachlan, Yosuke Watanuki - Łukasz Kubot, Jan Zieliński 4:6, 7:5, 7:6 (7-2)
Kaichi Uchida - Maks Kaśnikowski 6:2, 7:5
Autor: macz/łup / Źródło: eurosport.pl