Novak Djoković z rekordowym awansem w rankingu ATP po triumfie w Australian Open - Tenis

30/01/2023, 08:14 GMT+1

Wspaniałe chwile Novaka Djokovicia. Serb nie tylko pokonał Stefanosa Tsitsipasa i wygrał wielkoszlemowy Australian Open, ale powrócił również na pierwsze miejsce w rankingu ATP. Okazało się, że przy okazji pobił rekord.

Finałowy mecz Djokovicia z Tsitsipasem był popisem pierwszego z wymienionych. Choć Serb zmagał się z ogromnym bólem z powodu urazu ścięgna podkolanowego, a w samym spotkaniu miał słabsze momenty, to potrafił pozbierać się pod każdym względem i pokonał Greka 6:3, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5).
Tym samym po raz dziesiąty w karierze wygrał Australian Open i po raz 22. triumfował w turnieju wielkoszlemowym. To oczywiście nie wszystko, bo powrócił również na pierwsze miejsce w rankingu ATP, bijąc przy tym rekord.

Przeskoczył najlepszych

Jak się bowiem okazało, Djoković zanotował największy awans wśród zawodników, którzy wskoczyli na pierwsze miejsce. Serb awansował z piątej pozycji. Nikt inny nie może pochwalić się takim przeskokiem.
Organizacja ATP podała, że wcześniej czterech tenisistów awansowało o trzy miejsca – z czwartego na pierwsze. Byli to: Carlos Moya (15 marca 1999 r.), Andre Agassi (5 lipca 1999), Pete Sampras (11 września 2000) i Carlos Alcaraz (12 września 2022). Ostatni z wymienionych nie mógł wziąć udziału w Australian Open z powodu kontuzji.
Hubert Hurkacz zajmuje w tym zestawieniu 10. miejsce. Polak w Melbourne dotarł do 1/8 finału, zajął w czołowej dziesiątce miejsce Daniiła Miedwiediewa. Ten tenisista odpadł w 3. rundzie, stracił punkty za ubiegłoroczny finał i przesunął się z ósmej na 12. lokatę.
Hurkacz jest jedynym Polakiem w czołowej setce rankingu. Kamil Majchrzak, który jest zawieszony z powodu pozytywnego wyniku kontroli antydopingowej i nie startował w Australian Open, wypadł z niej i plasuje się na 104. pozycji. W trzeciej setce sklasyfikowani są Kacper Żuk (255. lokata) i Daniel Michalski (250.).